Mandlové mléko

Mandlové mléko

Mléčné výrobky.
Poslední dobou hodně diskutované téma.

Kravské mléko.
Mělo by se konzumovat nebo nemělo?

Ať už živočišná mléka z jakéhokoliv důvodu pijete nebo nepijete, faktem je, že jsou mezi námi i ti, kteří živočišné mléko, kvůli obsahu laktózy a mléčné bílkoviny, nemůžou. A bohužel se v hodně případech tahle intolerance na laktózu propojuje s celiakií.
A tak tu mám pro vás jednoduchý návod, jak si doma vyrobit rostlinné, v tomhle případě mandlové mléko.
​​
Můžete namítnout, proč se doma patlat s výrobou mléka, když ho v dnešní době koupím skoro všude. A já můžu namítnout, proč do sebe lít s rostlinným mlékem i složky, které tam nemusí být a nejsou našemu tělu prospěšné, když si ho můžu jednoduše vyrobit doma.

Na 1 litr mandlového mléka

170 g neloupaných mandlí
1000 ml vody

Co ještě potřebuješ
plátýnko
trychtýř
uzavíratelnou nádobu
sirup, med, koření

Postup
Mandle vsyp do větší nádoby. Já například používá sklenici od okurek. Zalij je vodou, a nech je minimálně 8 lépe 12 hodin nabobtnat.

Mandle nasají vodu a trochu se zvětší. Vodu, ve které se louhovaly, slij. Mandle vsyp do mixéru (blenderu), zalij je 1 l čisté, třeba i filtrované vody a mixuj. Pokud máš dost výkonný mixér, mandlovou dužinu se ti pravděpodobně podaří rozmixovat úplně. Pokud ne, budeš potřebovat ještě plátýnko a trychtýř.

Trychtýř si vylož plátnem, vlož ho do hrdla uzavíratelné nádoby, přefiltruj přes něj mandlové mléko a prořádně vymačkej. Dužinu, která z mandlí zbyde, nevyhazuj. Můžeš jí použít třeba na korpus na veganské tartaletky podle Kitchenette nebo jako základ na cheesecake.

Mandlové mléko je jemné s lehce nahořklou chutí. Můžeš si ho ochutit třeba datlovým sirupem, medem nebo oblíbeným kořením.
Mléko vzduchotěsně uzavři a dej do lednice. Vydrží asi 4 dny.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.