Lisabonský salát

Lisabonský salát

Ze svých cest po Portugalsku jsem si přivezla nejen krásné zážitky a suvenýry, ale také inspiraci na tenhle recept.

Mezitím co jsem v Lisabonu procházela sem a tam po vyhlášeném trhu zlodějů a hledala co mi padne do oka, kamarádka objevila jednu úžasnou kavárnu, Tazza in Giro. Na první pohled vypadala celkem normálně, a na ten druhý pohled mě úplně dostala. Téměř vše bylo bez lepku, takže jsem za každou cenu musela něco ochutnat.

V nabídce měli několik salátů, já se nemohla rozhodnout – cizrna nebo quinoa? Lilek nebo losos? Vybrala jsem si správně. Salát s cizrnou, grilovaným lilkem a bazalkovým pestem byl tak výborný, že hned jak jsem přijela domu, sepsala jsem si suroviny, které v salátu byly a běžela do obchodu a tvořila. Nechala jsem se inspirovat, vyměnila rozinky za brusinky, které mám radši, přidala čerstvou rukolu a Lisabonský salát byl na světě.

Vždycky, když si vzpomenu na Lisabon, dostanu chuť na tenhle salát. A vždycky, když si dělám tenhle salát, vzpomenu si na Lisabon.

Suroviny na dvě porce

1 plechovka cizrny
1 střední lilek
dvě hrsti rukoly
½ červené cibule
hrst brusinek
hrst plátkových mandlí
bazalkové pesto
olivoý olej
sůl
pepř

Postup
Lilek omyj, nakrájej na půlkolečka, osol a nech ho vypotit. Cibuli nakrájej na čtvrt měsíčky. Rozehřej pánev a na sucho na ní opraž plátky mandlí. Dej je stranou, na pánvi rozehřej olivový olej a postupně griluj lilek. Cizrnu slij, opláchni a dej do mísy. Přidej k ní grilovaný lilek, rukolu, červenou cibuli a bazalkové pesto. Osol, opepři a promíchej. Slaát nandej na talíř nebo do mističky, posyp plátky mandlí a brusinkami.

Bazalkové pesto můžeš buď koupit, nebo si udělat domácí. To domácí je samozřejmě lepsí a bez zbytečných konzervantů.

50 g Bazalkové listy
30 g parmezánu nebo pecorina
1 stroužek česneku
1 lžíce piniových oříšků nebo loupaných nesolených mandlí
80-100 ml olivového oleje

Bazalkové listy dej do mixeru spolu s utřeným stroužkem česneku, parmezánem a piniovými oříšky nebo mandlemi. Mixuj a postupně přidávej olivový olej, než se ze surovin stane pesto.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.