Kolouch na víně

Kolouch na víně

Zvěřina je super v tom, že je vždycky Bio. A když takovou kýtu z koloucha podusíte na víně, vznikne z toho takováhle úžasná věc.

Štěstí, že maso a víno je bez lepku. Většinou takhle připravuji hovězí, ale když se mi dostal do ruky koloušek, nešlo se o ten zážitek s vámi nepodělit.

Víno vybírejte pečlivě, nejenom, že zbytek lahve budete dopíjet, takže vám musí chutnat, ale kvalita vína má hodně velký vliv na výslednou chuť celého jídla.

Říká se, že k červenému vínu musí člověk dozrát, já si myslím, že není problém ve zralosti, ale ve výběru. Já jsem červené třeba vůbec nepila, protože vždy, když jsem si ho dala, bylo divně trpké a drhlo na patře. Až jednou jsem se dostala k lahvi, které stála za to, a teď si zimu nedokážu představit bez červeného vína.

I když je maso z mladého zvířete, nepospíchejte na něj, dopřejte mu čas a teplo v troubě.

Na dvě porce

Kolouch na víně
600 g kýty z koloucha
1 velká cibule
2 stroužky česneku
2 ks mrkve
2 ks kořenové petržele
500 ml hovězího vývaru
300 ml suchého červeného vína
1 lžíce bezlepkové mouky (např. Schär Mix It Universal)
slunečnicový olej
1 lžíce másla
2 snítky rozmarýnu

Bramborovo-petrželová kaše
300 g brambor
100 g kořenové petržele
50 ml plnotučného mléka
1 lžíce másla
sůl

Postup
Kýtu nakrájej na kostky 4×4 cm a obal v mouce. Cibuli nakrájej na kostičky, česnek na plátky, mrkev a petržel na kolečka. Troubu si předehřej na 180°C.

Na oleji, v hrnci vhodném do trouby, orestuj cibuli, přidej kořenovou zeleninu a chvíli restuj, nakonec přidej česnek. Vše vyndej z hrnce, přilij trochu oleje, rozpal dno a postupně vkládej kousky masa a nech je zatáhnout ze všech stran. Do masa nepíchej nožem ani vidličkou, aby nevytekla šťáva a restuj jen tolik kousků, aby pokryly dno hrnec. Až budou kousky orestované, vyndej je na talíř a vlož dalších pár kousků. Tenhle postup opakuj, dokud nebudeš restovat poslední várku.

Potom vlož všechno maso a zeleninu zpět do hrnce. Zalij červeným vínem, teplým vývarem, osol, opepři a vhoď snítky rozmarýnu. Hrnec přiklop poklicí a vlož do trouby. Nech maso hezky péct, dokud nezměkne, ideálně tak 3 hodiny. Občas ho zkontroluj, promíchejte, případně přilij trochu vývaru nebo vody.

Až bude maso dostatečně měkké, vyndej hrnec z trouby a přidej k němu lžíci másla, promíchej a případně ještě osol a opepři.

Brambory a petržel oloupej a nakrájej na kousky. Vlož do hrnce, zalij vodou, osol a vař do změknutí. Až budou uvařené, slij vodu a vrať hrnec zpět na horkou plotnu. Šťouchadlem rozšťouchej brambory a petržel na kaši, mezitím se vyvaří přebytečná voda. Vlij do hrnce teplé mléko a dál šťouchej. Nakonec přidej lžíci másla a promíchej.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.