Jablečný Crumble

Jablečný Crumble

Miluji ovocné dezerty.
Když mi dáte vybrat mezi krémovým dortem a čímkoliv s ovocem, nemusím se dlouho rozmýšlet. Ovoce dodá dezertu lehkost a někdy možná i pocit “dietnosti”. Přece jen, když si dáte kousek Sacheru nebo tvarohovou misku s ovocem, je to rozdíl.

Crumble je přesně ten typ dezertu, který ovocem jen přetéká. Nemusíte se patlat s žádným těstem a ovoce můžete kombinovat podle chuti a sezóny. Jen podusíte, zasypete drobenkou a šup do trouby. Za půl hodiny máte úžasný dezert na stole.

V receptu jsou uvedené pohankové vločky. V obchodech jsou k dostání dva druhy. Respektive jedny jsou pohankové vločky druhé pohankové lupínky, které výrobci často nazývají vločkami. Pro tento recept sáhněte po těch klasických. Vypadají jako ovesné jen trochu drobnější. Pokud použijete pohankové lupínky, nic se neděje, jen bude drobenka trochu křupat a někomu to může být nepříjemné.

Suroviny na 6 porcí

Náplň
750 g oloupaných jablek zbavených jadřinců
šťáva z 1 pomeranče
100 ml vody
30 g cukru
2 lžíce mandlovice nebo jiného likéru
špetka vanilky
6 hřebíčků rozdrcených ve hmoždíři
1 lžička skořice

Drobenka
120 g pohankové mouky
50 g pohanových vloček
50 g cukru
80 g másla
40 g vlašských ořechů

Postup
Oloupaná jablka nakrájej na kostičky a vlož do hrnce. Zalij je šťávou z jednoho pomeranče a 100 ml vody. Přidej cukr, likér a koření. Vše zamíchej, zakryj pokličkou, přiveď k varu a dus 10 – 15 minut.

Předehřej si troubu na 180°C.

Mezitím si připrav drobenku. Do mísy dej mouku, vločky, cukr a máslo. Rukama vše promíchej a zpracuj drobenku. Vlašské ořechy si nasekej na kousky.

Do zapékací mísy přendej podušená jablka a zalij trochou šťávy z hrnce. Na jablka rozprostři drobenku a na ni nasyp nasekané ořechy.
Mísu dej do trouby a peč 30 – 40 minut, dokud drobenka nezezlátne.

Crumble je nejlepší ještě teplý a můžete si ho vylepšit zakysanou smetanou nebo kopečkem zmrzliny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.