Sezamové sušenky

Sezamové sušenky

Rostlinná mléka jsou úžasná v tom, že máte nekonečně možností z čeho je udělat. Pokud máte výkonný mixer, který rozdrtí všechno, můžete zkoušet mixovat cokoliv a zjišťovat, které rostlinné mléko vám chutná nejvíc. Pokud zas tak výkonný mixér nemáte, budete potřebovat ještě jednu důležitou věc. A to je plátýnko nebo nějaký kus jemné látky, přes kterou mléko přecedíte (používám plátýnko od Tescomy určené na výrobu sýra).

Já mám obyčejný mixer k mému kuchyňskému robotu od Kenwood, který nerozmixuje semínka a ořechy úplně, takže po každé domácí výrobě rostlinného mléka přichází na řadu otázka, co s tím “odpadem”. Nerada vyhazuji jídlo, i když tohle je vlastně už použité, snažím se ho spotřebovat na 100 %. Takže jsem si do mísy dala sezamovou drť, přidala pár dalších surovin a upekla sušenky.

Zdravé veganské sušenky bez rafinovaného cukru. Můžete si je dát k odpolednímu čaji nebo zařadit mezi vánoční cukroví jako nový originální druh.

Sezamové mléko
100 g sezamu
900-1000 ml čisté vody
1-2 lžíce sirupu (javorový, datlový, agávový, med)

Sezam dej do nádoby, zalij vodou a nech pár hodin nasáknout.
/pokud máš ty drahé výkonné mixéry, které bych taky chtěla, tenhle krok můžeš vynechat/
Nasáklá sezamová semínka sceď, přendej do mixéru, zalij 1 l čisté vody a mixuj, dokud maximálně vše nerozdrtíš /dle možností stroje/.
Mléko přeceď přes plátýnko do skleněné uzavíratelné sklenice, přidej sirup dle chuti a zamíchej. Sezam je malinko hořký, takže sladidla si přidej tolik, kolik vyhovuje tobě.
Ze zbylé drti si připrav sušenky.

 

Suroviny na 12-14 sušenek
“odpad” ze sezamového mléka
3 lžíce mandlové mouky
1 lžíce kokosového oleje
2 lžíce medu
50 g 70% čokolády (vegan)

Troubu předehřej na 170 °C a plech si vylož pečícím papírem
Drcený sezam dej do mísy, přidej mandlovou mouku a promíchej. Přidej kokosový olej a med a v dlaních utvoř 12-14 stejně velkých kuliček. Pokud se ti zdá hmota moc mokrá, přidej ještě trochu mandlové mouky, pokud je moc suchá a nedrží, přidej navíc trochu medu.
Kuličky polož na plech vyložený pečícím papírem a vidličkou každou z vrchu zmáčkni.
Dej péct do trouby na 18-20 minut na horkovzduch nebo dokud sušenky nezezlátnou.
Vychladlé sezamové sušenky pocákej rozpuštěnou veganskou čokoládou.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.