Máslové loupáčky

Máslové loupáčky

Chtěli byste ke snídani něco typicky českého?
Co takhle loupák s máslem, marmeládou a kakaem.

Pamatuji si to jako by to bylo včera. Každý den, každou první přestávku chodili kluci ze třídy do školní kantýny na snídani pro loupák. Neměli k tomu sice kakao, ale byl to rituál, který je provázel celé čtyři roky na střední. Já se k nim občas přidala taky. Vzpomínám, jak jsem si vychutnávala ten krásně upečený loupáček, který voněl po celé třídě.
A trochu se mi zastesklo…

Kynuté bezlepkové těsto je zrádné. Vůbec se nechová tak, jak byste čekali. Takže mi chvíli trvalo, než jsem dosáhla výsledku, se kterým jsem byla spokojená. Zkoušela jsem několik variant a obměňování různých bezlepkových směsí i jedno druhových muk. První pokus skončil v koši, těsto bylo málo hydratované a vůbec nevykynulo. Takže jsem začala znovu, a každý další pokus byl lepší a lepší.
Až vznikl tenhle recept.

Suroviny na 6 loupáčků​

160 ml mléka pokojové teploty
250 g Schär Mix B New
15 g čerstvého droždí
30 g cukru
30 g rozpuštěného a vychlazeného másla
1 menší vejce
špetka soli​

Postup
Do mističky nadrob droždí, přidej cukr a lžičkou rozmíchejte na tekutou směs. Přidej mléko, lžíci mouky, promíchejte a nech vzejít kvásek. Trvá to asi 10-15 minut, dle pokojové teploty.

Až kvásek vzejde, nalij ho do mísy a přidej k němu mouku, vejce a sůl. Zpracuj těsto, buď ručně nebo v robotu. Až se všechny složky spojí, přilij vychladlé máslo a zapracuj do těsta. Mísu přikryj utěrkou a nech na teplém místě kynout 50-60 minut, nebo dokud těsto zdvojnásobí svůj objem.

Připrav si plech vyložený pečícím papírem.
Vykynuté těsto přendej na lehce pomoučněný vál a rukama, stejně jako pizzu, ho postupně roztahuj do kruhu o průměru asi 30 cm. Kruh rozděl na 6 stejných trojúhelníčků a umotej z nich loupáky. Vezmi jeden trojúhelník a začni motat od širokého konce ke špičce. Zatoč do otevřeného tvaru U. Přendej na plech a lehce přimáčkni spoj, aby se loupák při pečení nerozmotal. Umotané rohlíčky přikryj utěrkou a nech znovu na teplém místě asi 45 minut kynout.

Na dno trouby dej starší plech nebo jakoukoliv nádobu na vodu a předehřej troubu na 180°C.
Loupáčky potři žloutkem a posyp nemletým mákem.
Plech vlož do rozpálené trouby a na spodní plech nalij trochu vařící vody. V troubě tak vznikne pára a loupáčky krásně vyrostou.

Peč 18-20 minut, nebo dokud nezezlátnou.
Po upečení je nech vychladnout na mřížce a pak už si je jen vychutnej s máslem, marmeládou a horkým kakaem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *