Věnečky

Věnečky

Nikdy jsem neměla věnečky moc ráda. Vždycky, když jsem se nechala v cukrárně zlákat těmi krásně lesklými kolečky, byla jsem zklamaná. Příšerně přeslazené a žloutkový krém chutnal po ztuženém tuku. Hodně dlouho jsem je neměla, a jak to tak bývá, zakázané ovoce vás láká nejvíc.

Odpalované těsto z pšeničné mouky jsem zkoušela jen jednou, a tak když jsem se pustila do bezlepkového, neměla jsem vlastně žádné zkušenosti. No a dopadlo to tak, že první tři várky skončily v koši. Testovala jsem různé značky mouk a nejvíce se mi osvědčila Doves farm plain. Pracovalo se s ní dobře, a hlavně byla chuťově nejlepší. Ve spoustě směsí jsou už přidány složky, xantanová guma nebo psyllium, které pomáhají zlepšovat vlastnosti mouky. Myslím si, že na odpalované těsto tyhle složky nepotřebujete, takže v klidu můžete použít jen směs jednodruhových mouk.

Odpalované těsto můžete použít na spousty různých dezertů a vytvořit z něj jakýkoliv tvar a naplnit krémem podle vaší chuti…

Suroviny na 18 věnečků
200 g vody
100 g slunečnicového oleje
špetka soli
160 g Doves farm plain
4 vejce

Žloutkový krém
250 ml plnotučného mléka
50 g cukru
špetka vanilky
35 g vanilkového pudinku
60 g másla
1 žloutek

Moučkový cukr na ozdobu, popř. vysokoprocentní čokoláda

Postup

Plech vylož pečícím papírem a namaluj na něj 9 stejně velkých koleček. Troubu předehřej na 200°C.

Vodu, olej a sůl dej do hrnce a přiveď k varu. Přisyp mouku, sniž teplotu na polovinu a vařečkou míchej těsto, dokud se na dně nevytvoří bílý povlak. Poté těsto přendej do robota s nástavcem typu K a za stálého míchání přidávej postupně vejce. Zvyš rychlost na polovinu a vypracuj hladké těsto. Dej tomu čas, někdy to trvá až 10 minut.
Těsto přendej do cukrářského sáčku s řezanou špičkou a na plechu vytvoř 9 stejně velkých koleček. Věnečky peč na 200° 18-20 minut. Během pečení troubu dvakrát na 10 vteřin otevři, aby se vyvětrala vzniklá pára.

Věnečky nech vychladnout a mezitím si připrav žloutkový krém.

V hrnci ohřej mléko a část nalij do nádoby s vanilkovým pudinkem a rozmíchej. Zbytek mléka přiveď k varu, přilij k němu pudinkovou směs a za stálého mícháni uvař pudink. Ten přendej do mísy robota s balonovou metlou a míchej, dokud puding nevychladne. Poté k němu přimíchej máslo a nakonec žloutek.

Krém přendej do cukrářského sáčku s řezanou špičkou, věnečky rozřízni a naplň je.

Vrchní část věnečků můžeš pocákat rozpuštěnou vysokoprocentní čokoládou nebo jen posypat moučkovým cukrem.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.