Honzovy buchty bez lepku

Honzovy buchty bez lepku

Chtěla jsem je zkusit upéct už dávno. Radši nechci ani myslet na to, jak dlouho mi trvalo se k tomu dokopat. Bohužel nebo bohudík, nedokážu posoudit, situace, která nastala a která není vůbec příjemná má i pozitivní stránku, a tu musíme využívat na 1000 % jinak bychom se z toho zbláznili. Máme čas péct. 🙂

Takže…. Buchty. Kynuté buchty. Všechno droždí světa už je skoupené, a tak tenhle recept bude pro ty, kteří se předzásobili, nebo mají alespoň droždí sušené.
Já do tohohle receptu dala svých posledních 10 g čerstvého droždí a řeknu vám, stálo to za to a udělala bych to znova. Protože jsou famózní.

Na co si opravdu dejte pozor je vhodně zvolená mouka. Na kynutá těsta používám vždycky Schär mix B. Neříkám, že je jediná na světě, pokud máte vyzkoušenou jinou značku, která vám krásně nakyne, zkuste ji. Pak si ale pohlídejte savost vaší mouky, pokud víte, že saje víc, přidejte trochu mléka navíc a naopak. Těsto by mělo být krásně hladké, a hlavně ne moc suché, buchty by vám pak popraskaly.

Mám v plánu ještě vegan verzi s povidly nebo mákem. Ale pro začátek vám sem dám tuhle anti vegan dobrotu. A omlouvám se těm, kteří jsou alergičtí na mléčnou bílkovinu a vejce. Budu se snažit buchty pro vás upéct hned, jakmile sním pekáč těch se sádlem.

Na menší pekáč bezlepkových buchet

150 ml mléka
40 g másla
50 g cukru
10 g čerstvého droždí
250 g Schär Mix B
1 vejce
špetka soli
1 lžíce oleje
80 g rozpuštěného sádla
1 lžíce rumu

Mléko lehce ohřej a rozděl na poloviny do dvou hrnků. V jednom rozpusť 25 g másla a do druhého nadrob droždí, přidej lžičku cukru a lžíci mouky, zamíchej a nech na teplém místě vzejít kvásek.

Do mísy robotu dej mouku s cukrem a špetkou soli a promíchej. Přidej vejce, mléko s rozpuštěným máslem a kvásek. Nástavcem typu hák vše pořádně promíchej asi 5 minut, až vznikne hladké těsto.

Pak těsto polij lžící oleje a stěrkou ho odlepuj po krajích od nerezové mísy. Až se celé obalí olejem a nebude se už lepit k povrchu, přendej ho do menší mísy, přikryj utěrkou a nech na teplém místě kynout cca 2 – 2,5 hodiny. Pokud těsto zpracováváš ručně, nemusíš ho přendávat do další mísy, ale nech ho kynout v té, ve které ho zaděláváš.

Mezitím si připrav náplň.

Tvarohová náplň
250 g tučného tvarohu v alobalu
80 g moučkového cukru
2 žloutky
špetka pravé vanilky

Všechny suroviny smíchej v míse do hladka. Nejlíp to jde ručním mixérem, ale zvládneš to i ručně. Doporučuji použít tučný tvaroh, a to ten v alobalu. Ten ve vaničce by při pečení vytekl.

A pokračujeme v buchtování…
Rozehřej si sádlo a trochou pomaž silikonový vál, nebo podložku, na které budeš buchty tvořit. Váleček v tomhle případě nepotřebuješ, bezlepkové těsto je krásně tvárné a válením by jen ztuhlo. Přendej si těsto z mísy na podložku a lehce rukama propracuj, postupně ho prsty vytahuj/vytlačuj do stran, tak trochu jako pizzu. Tloušťku odhadni na necelý centimetr. Mám radši, když je tam víc náplně než těsta. A teď jsou dvě možnosti, buď těsto rozkrájej na čtverce asi 9×9 cm nebo vezmi hrneček o průměru 10 cm a vykrajuj s ním kolečka. Na ty pak lžičkou nanes náplň, pomaž si dlaň trochou sádla a opatrně v ní těsto spoj a ukoulej kuličku, kterou polož na pomazanou podložku. Pekáč vymaž sádlem, taky jednotlivé buchty pomaž ze všech stran a vyskládej je jednu vedle druhé do pekáče. Nech jim trochu rozestup, ať mají místo růst, mě se tam trochu mačkaly. 🙂 Povrch buchet potři zbytkem sádla, přikryj utěrkou a nech na teplém místě ještě tak 30-40 minut kynout.

Troubu předehřej na 180 °C a až buchty vykynou, šoupni je do trouby a peč 25-30 minut.
Než se upečou, rozpusť si v hrnečku zbytek másla, smíchej ho s rumem a hned jak vyndáš horké buchty z trouby, potři je tím pěkně na povrchu.

A pozor, následuje důležitá věc, a to vyklopení buchet na prkénko a pocukrování moučkovým cukrem. Kdo jste sledoval Peče celá země, tak už to víte. Já jsem zrovna tenhle díl neviděla. 😀 ale výborný jsou i když je nepřeklopíte.

Pozn. Opět jsem se inspirovala u Romana Vaňka v jeho Velké kuchařce Čech a Moravy.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.