Jahodovo-pistáciová roláda

Jahodovo-pistáciová roláda

Pojďme přivolat jaro!!
Tohle střídání tepla a zimy už mě nebaví. Jednou v keckách podruhé zase v péřovce.
Už by si to počasí mělo rozmyslet, co chce…Já to vím, chci sluníčko a tuhle pistáciovou roládu s jahodami.

Od té doby, co peču jeden žloutkový věneček za druhým, mám plnou lednici bílků, a tak pořád vymýšlím co s nimi. Pavlovy, makronky, laskonky…áá bílková roláda…

Nadýchaný bezlepkový lehce zelený korpus od pistácií jsem naplnila tvarohovou náplní s mascarpone a kousky jahod. Neříkám, že je dietní, ale tvaroh používám ráda. Nejenom že je plný bílkovin ale také mě celkem zasytí, takže nepotřebujete sníst půlku rolády…no anebo jo…

Suroviny na jednu bezlepkovou roládu

Těsto
200 g bílků (asi z 6ti vajec)
100 g cukru
50 g bezlepkové mouky, já použila Doves Farm plain
40 g mletých pistácií

Jahodová marmeláda na potření korpusu

Náplň
500 g tučného tvarohu v alobalu
250 g mascarpone
250 ml 33% smetany
100 g moučkového cukru

250 g čerstvých jahod
pistácie, borůvky, sušené jedlé květy

Postup
Troubu si předehřej na 200 °C a plech vylož pečícím papírem.

Z bílků ušlehej pevný sníh…Nejdříve bílky se špetkou soli pomalu šlehej a až se začne tvořit bílá pěna, pomalu přisypávej cukr a na vysoké otáčky vyšlehej pevný a lesklý sníh.

V míse promíchej mouku a mleté pistácie, směs pak opatrně zapracuj stěrkou do sněhu. Mouku, v tomhle případě, můžeš použít jakoukoliv, třeba i jedno druhovou pohankovou, pokud ti nevadí chuť pohanky.

Těsto rovnoměrně rozetři na pečící papír a vlož do předehřáté trouby. Peč na horko vzduch asi 6 minut, případně v půlce plech otoč, aby bylo těsto rovnoměrně propečené.

Korpus nech lehce vychladnout, přenes na chladící mřížku a polož přes něj mokrou utěrku.

Mezitím si udělej náplň.
Pár jahod nakrájej na malé kousky, pár si nech na ozdobu a pár do pusy. 🙂 Tvaroh vyšlehej s moučkovým cukrem. Já používám robot s nástavcem typu K. Ale můžeš náplň klidně zpracovat ručně. Pak přidej mascarpone, a nakonec vyšlehanou smetanu do tuha. Vše promíchej a rozděl na dvě části. Do jedné přidej na kousky nakrájené jahody, druhou si odlož na potření rolády.

Korpus otoč na podložku nebo pracovní plochu tak, aby pečící papír byl nahoře a mokrá utěrka dole. Pečící papír opatrně odloupni od korpusu, jen ho na něj přilož a otoč roládu zase zpět, tak aby teď ležela na pečícím papíru. Utěrka nám už splnila účel, tak ji můžeme dát stranou, těsto nasáklo vlhkost a bude se dobře rolovat.

Korpus potři jahodovou marmeládou a na ni v přiměřené vrstvě nanes náplň s kousky jahod a špachtlí rozetři. Pamatuj, že náplň se rolováním bude trochu vytlačovat, tak nemusíš potírat roládu úplně ke kraji.

Při motání rolády na těsto malinko tlač, aby se vše spojilo a nevznikaly uvnitř vzduchové bubliny. Zamotanou roládu přendej na pevnou podložku a vlož na chvíli do lednice.

Potom roládu potři čistým krémem, uhlaď a ozdob čerstvými jahodami, sekanými pistáciemi, sušenými květy nebo ovocem. Nehezké kraje rolády odkroj, jako testovací vzorek 😀 a roládu dej zpátky vychladit do lednice.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.