Coleslaw

Coleslaw

Legendární coleslaw.
Salát, který každý zná, ale né každý ho umí vyslovit.
Stejně jako “chesekake” pochází tenhle salát z Ameriky a nebylo by to to pravé americké jídlo, kdyby v něm nebyla hora tuku nebo cukru. Takže jsem z tradičního zelného salátu s horou majonézy vytvořila svoji odlehčenou verzi, která je podle mě ještě lepší. A protože normálně doma nemám majonézou ani tatarku, ale vždycky se u mě najdou suroviny, ze které je udělaná, pustila jsem se do výroby té domácí z čerstvých vajec.

Zelí na coleslaw by se mělo “vypotit” stejně jako třeba lilek. To znamená, posypat solí a počkat pár minut, než pustí vodu, tu pak slít a pokračovat v přípravě salátu. Já tenhle krok vynechávám, mám totiž ráda tu šťávu, která se vytvoří na dně mísy. Taky díky tomu nemusíte přidávat tolik pojidla – majonézy a salát není suchý. Jestli ze zelí trochu vymáčknete šťávu, je na vás.

Domácí majonéza
Suroviny na malou skleničku
1 žloutek
5 g plnotučné hořčice
150 ml rostlinného oleje
⅓ lžičky vinného octa
trocha citronové šťávy

Do mísy dej žloutek, hořčici a sůl. Promíchej a za stálého šlehání pomalu přilívej ½ množství oleje. Přidej ocet a šťávu z citronu a postupně zašlehej zbytek oleje.

Olej přilévej opravdu pomalu, jen slabounkým pramínkem, směs bude postupně houstnout. Až bude dostatečně hustá, přendej majonézu do čisté uzavíratelné skleničky a uchovej v lednici.

Coleslaw

1 menší hlávka bílého zelí
1 velká mrkev
½ bulvy celeru
1 cibule
1 lžíce domácí majonézy
150 g bílého tučného jogurtu (10 % tuku)
citronová šťáva dle chuti
sůl a čerstvě mletý pepř

Zelí nakrouhej na tenké nudličky, mrkev a celer nastrouhej nahrubo a cibuli najemno. Dej vše do mísy, přidej bílý jogurt, majonézu, dochuť citronovou šťávou solí a pepřem.
Salát nech chvíli odpočívat v lednici, zelí trochu zkřehne a chutě se propojí. Potom ho můžeš ještě dochutit solí, citronovou šťávou nebo vinným octem.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.