Křupavé, ještě teplé ciabatty, extra panenský olivový olej, vyzrálý sýr, prosciutto a samozřejmě sklenička Prosecca.
Ještě před dvěma měsíci bych všude hlásala, že bych chtěla být Italka. Teď si to radši nechám pro sebe a v duchu se za ně modlím, aby to zvládli.
Každopádně tenhle zázrak si nemůžu nechat jen pro sebe, zvlášť když si vzpomenu na to, jak jsem vždycky zklamaná, když přijdu do italské restaurace a tam přede mnou přistane košík s domácím pečivem, bylinkovým máslem a olivovým olejem a já jen koukám na ostatní, jak si mlaskají, slintám a poslouchám své kručící břicho. Občas vytáhnu svůj kváskový kmínový chleba, ale to prostě není ono. A tak od teď, až opět otevřou restaurace, si vždycky budu brát svojí ciabattku a užiju si to čekání na jídlo s ostatními. No a mezitím si udělám Itálii na talíři sama.
Pár bezlepkových Ciabatt
Startér
5 g čerstvého droždí
150 ml vody
150 g Schär mix B
1 lžíce rostlinného oleje
Těsto
30 ml mléka
8 g čerstvého droždí
240 ml vody
Startér
150 g Schär mix B
90 g Doves farm plain
1 lžička soli
30 ml olivového oleje + na vymazání mísy
Nejdřív si musíš udělat startér neboli biga, jak se říká v Itálii. Bude to trvat asi 12 hodin, stejně jako když děláš kvásek, takže si to musíš trochu časově naplánovat.
Na startér tedy nadrob do misky droždí, přidej dvě lžíce vody a promíchej. Následně smíchej dohromady všechny suroviny, kromě oleje, můžeš to udělat v robotu s hákem nebo ručně. Těsto by mělo být hladké a mazlavé, trochu tužší než na kvásek. Pak ho potři olejem a dej do mísy, tu zabal do igelitového pytle, nebo mísu přetáhni potravinářskou fólií a nech zrát při pokojové teplotě.
Po zhruba 12ti hodinách by startér měl být krásně bublinkovitý a několikrát zvětšený.
Droždí na těsto opět rozpusť v troše vody a smíchej si zbývající vodou s mlékem. Vše by mělo mít minimálně pokojovou teplotu, lepší trochu ohřáté. (Pozn. mléka je tam opravdu trošku, když místo něj dáš jen vodu, nic hrozného se nestane a ciabatty budou vegan). Startér přendej do mísy robotu, přilij drožďovou směs, vodu s mlékem, obě mouky a míchej na nízké otáčky. Těsto by mělo být hladké a pružné. Nakonec přidej sůl a 1 lžíci olivového oleje. Vše ještě krátce promíchej. Pak přidej další lžíci oleje a celé těsto v něm špachtlí nebo rukou “obal”. Trochou oleje vymaž i čistou mísu, těsto do ní přendej, zabal vše do igelitového pytle a nech na teplém místě 1,5 – 2 hodiny kynout. Těsto by mělo opravdu hodně nakynout, několikrát zvětšit objem a vytvořit se v něm spousty bublinek. Čas kynutí odhadni podle teploty v místnosti.
Pečení bude probíhat podobně jako u kváskového kmínového chleba. Takže troubu si předehřej na 250 °C s tím, že v troubě budeš mít plech, na kterém se budou péct ciabatty a druhý plech vespod, kam naleješ horkou vodu na zapaření trouby.
Na olivovým olejem vymazanou podložku opatrně vyklop nakynuté těsto, trochu prsty roztáhni do stran a rozděl na 4-6 ciabatt. Jak velké budou, záleží na tobě. V žádném případě těsto nepřekládej ani ho nijak extra nemačkej, ztratilo by objem a nevytvořily by se ty ohromné bubliny, které jsou pro tenhle druh pečiva typické.
Já jsem si jednotlivé ciabatty přenesla na rozstříhaný pečící papír a vytvarovala do takového hranatého tvaru, poprášila trochou mouky a nechala je chvilku odpočívat.
Až budeš mít rozpálenou troubu, vlož ideálně pomocí sázecí lopaty jednotlivé ciabatty do trouby. Na spodní plech nalij horkou vodu a rychle troubu zavři, aby pára neunikla ven.
Ciabatty peč prvních 10 minut na 250 °C, pak sniž teplotu na 220 °C a peč dalších cca 18-20 minut. Celkový čas záleží na velikosti ciabatt, pokud je budeš mít větší pár minut přidej, pokud budeš mít hodně malých bochánků, pár minut uber.
Upečené Ciabatty nech vychladnout na mřížce, nakrájej na plátky a ukusuj k sýru nebo klobáskám. 🙂