Kváskové bulky

Kváskové bulky

Nikdy jsem nebyla hamburgerový typ.
Na tuhle americkou kalorickou bombu jsem si zašla párkrát do roka a bohatě mi to stačilo. Jenomže když něco nesmíte, dostaví se takový zvláštní pocit, že přesně tohle musíte mít a nejlépe hned.

Ve velkých městech už jsou podniky, které nabízejí za příplatek bezlepkovou bulku, takže si můžete s kamarádem nebo rodinou zajít na burger. Ale i přesto si dávejte pozor a obsluhu upozorněte, že jste celiak a že příprava vaší porce musí probíhat odděleně.

Každopádně pokud zrovna nemáte možnost zajít si do restaurace, mám tu pro vás tenhle recept na voňavé kváskové hamburgerové bulky.

Grilovací sezóna se blíží a tak neusněte na vavřínech a trénujte. Až se před létem rozpálí grily, budou se všem sbíhat sliny.
Do těchto zlatých bochánků nemusíte dávat pouze maso. Jsou výborné jen tak s máslem, domácí budapeští nebo vajíčkovou pomazánkou, které budete mít teď po Velikonocích spousty.

Bulky rozřízněte na půl, opečte na másle na klasické nebo grilovací pánvi a naplňte podle svých chutí.

Suroviny na 4 bulky

Kvas
1 lžičky kvásku
120 g Schär Mix B
120 g vody

Vše smíchej v míse plastovou špachtlí. Mísu vlož do igelitového pytle a nech zrát na teplém místě 12 hodin.

Těsto
vyzrálý kvas
50 ml vody + ½ lžíce psyllia
25 g pohankové mouky
25 g Schär Mix B
75 g Doves Farm Plain
100 ml teplého mléka
25 g rozpuštěného másla
1 lžíce oleje
½ lžičky cukru
1 lžička soli

Postup
Ve vodě nech pár minut nabobtnat psyllium.

Do mísy s vyzrálým kvasem dej mouky, sůl, cukr, mléko, rozpuštěné máslo a nakonec vodu s psylliem. Vše promíchej a ke konci míchání přidej lžíci oleje a zapracuj. Vrať mísu zpět do igelitového pytle a nech 1,5 – 2 hodiny kynout. Doba kynutí záleží na teplotě v místnosti. Čím je teplota vyšší, tím rychleji těsto kyne.

Po prvním kynutí těsto přendej na pomoučněný vál, rozděl na 4 stejné díly a každý díl několikrát přelož a stoč do tvaru bulky. Vytvarované bulky přendej na pečící papír, který polož na nějakou pevnou podložku (třeba sázecí lopatu). Po 15 minutách jednotlivé bulky pomocí prstů trochu zplošti. Bulky vlož do igelitového pytle a nech kynout 30 – 60 minut.

Deset minut před koncem druhého kynutí vlož do trouby plech, na kterém budeš bulky péct a na dno trouby dej menší plech na zapaření. Troubu rozehřej na 230 °C.

Mezitím si ohřej cca 300 ml vody v konvici na zapaření trouby.
Před pečením potři bulky rozšlehaným žloutkem nebo mlékem a posyp sezamovými semínky. Pokud použiješ na potírání žloutky, vytvoří se krásně zlatá glazura.

Až se trouba rozpálí na 230°C, vlož do ní vykynuté bulky a na spodní plech vylij horkou vodu. Pracuj rychle, aby neuniklo teplo a vzniklá pára.

Bulky peč na 230°C cca 15 minut.
Po upečení je nech vychladnout na mřížce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.