Kváskový kmínový chléb

Kváskový kmínový chléb

Už je to přes půl roku, co jsem byla na kurzu o pečení kváskového bezlepkového chleba. Za tu dobu jsem tenhle kmínový chléb pekla asi stokrát…a pořád se těším na tu vůni čerstvě upečeného chleba a křupavou kůrku.

Postupem času jsem si celý postup tak zautomatizovala, že mi pečení tohohle kmíňáku přijde jako hračka. Ano, než si zakrojíte do svého ručně stočeného chleba, trvá to asi 17 hodin, ale výsledek stojí za to. Na začátku vám to bude připadat jako nejtěžší postup na světě a budete si říkat, že tohle teda nezvládnete. Ale zvládnete, je to jednoduché, jen se stačí držet pár pravidel a postupu. Za celou dobu, co tenhle chleba peču, se mi nestalo ani jednou, že by se nepovedl, takže hlavu vzhůru a s úsměvem do práce.

Pár mých postřehů z pečení zde

Suroviny na jeden bochník

Kvas
2 lžičky bezlepkového kvásku
160 g Schär mix B
160 g vody

Vše smíchej v míse plastovou špachtlí. Mísu vlož do igelitového pytle a nech zrát na teplém místě 12 hodin.

Těsto
160 ml vody + půl lžíce psyllia
kvas (cca 340 g)
70 g pohankové mouky
50 g Schär mix B
80 g Doves Farm Plain
¼ lžičky xantanové gumy
1 a ¼ lžičky soli
1 lžička drceného kmínu (nebo chlebového koření)
35 g rozpuštěného sádla
1 lžíce oleje

Postup
Ve vodě nech pár minut nabobtnat psyllium.
Odeber z vyzrálého kvasu 2 lžičky do skleničky a vlož do lednice na další pečení.

Do mísy s vyzrálým kvasem dej mouky, xantanovou gumu, sůl, koření rozpuštěné sádlo a nakonec vodu s psylliem. Vše promíchej a ke konci míchání přidej lžíci oleje a zapracuj.
Vrať mísu zpět do igelitového pytle a nech 2,5 – 3 hodiny kynout. Doba kynutí záleží na teplotě v místnosti. Čím je teplota vyšší, tím rychleji těsto kyne.

Po prvním kynutí těsto přendej na pomoučněný vál, párkrát přelož, stoč, vytvaruj do bochníku a vlož horní stranou chleba do vysypané ošatky. Tu vlož do igelitového pytle a nech kynout 1-1,5 hodiny.

Deset minut před koncem druhého kynutí vlož do trouby plech, na kterém budeš péct chleba a na dno trouby dej menší plech na zapaření. Troubu rozehřej na 250 °C.

Sázecí lopatu na chleba s pečícím papírem polož na ošatku a překlop bochník z ošatky na lopatu. Ostrým nožem nebo břitvou nařízni chleba podle své fantazie. Mezitím si ohřej cca 300 ml vody v konvici na zapaření trouby.

Až se trouba rozpálí na 250°C, vlož do ní bochník a na spodní plech vylij horkou vodu. Pracuj rychle, aby neuniklo teplo a vzniklá pára.

Chleba peč na 250°C prvních 15 minut. Potom troubu otevři, nech uniknout páru a teplo a vyndej spodní plech s vodou. Teplotu sniž na 200°C a peč dalších 35 – 40 minut.
Po upečení nech chleba vychladnout na mřížce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.