Bezlepkové Preclíky

Bezlepkové Preclíky

Taky jste milovali louhované pečivo, pivní preclíky a tyčinky??
A mě se po nich začalo stýskat.

Než jsem se do tohohle receptu pustila, projela jsem ty internety, pročetla kuchařky v mé knihovničce, nastudovala trochu teorie a pak se pustila do praxe. Nejvíc se mi zamlouval postup a recept na louhované preclíky od Maškrtnice. Na úplném začátku jsem si pohrávala s myšlenkou, že teda opravdu zaběhnu do lékárny a pořídím si louh, ale pak jsem si řekla “Bude ten recept pak někdo používat?” Nepřečtete si ho a neřeknete si “Tak to péct nebudu, když nemám louh a všechny pomůcky, a ještě si něco zničím”. Není to moc složité?? Přece jenom chci, abyste ty recepty vyzkoušeli, a nejen četli. Tak jsem zkusila trochu horší, zato jednodušší a bezpečnější metodu “louhování” s jedlou sodou. A ono to funguje. Možná ty sodové preclíky nejsou tak krásné a chutné jako louhované, ale pokud si je opravdu upečete a neodradí vás složitost receptu, za ten ústupek to stojí. A myslím, že i tak jsou výborné, voní a chutnají božsky a každý celiak, bude po prvním kousnutí v ráji. To mi věřte.

Teď něco málo k receptu.
Radši si ho přečtěte dvakrát a dobře si to časově naplánujte. Je tam hodně kynutí a odpočívání těsta a ve výsledku se to celkem protáhne.
Pokud jste ještě nezkoušeli kynuté bezlepkové těsto, pamatujte si, že je strašně důležité ho dostatečně hydratovat. Jinak vám totiž vyschne, popraská a ztvrdne. Proto v receptech uvádím většinou rozmezí od-do, a ne přesné množství tekutiny. Je to z důvodu, že každá mouka může mít jinou savost a vy musíte pak odhadnout, jestli tam dát té vody trochu víc nebo míň. Když se vám bude zdát těsto suché, přidávejte vodu po lžičkách až do požadované konzistence.
Na mém instagramovém profilu najdete uložená videa, jak by správně hydratované těsto mělo vypadat a jak umotat preclík, tak na ně mrkněte a pusťte se do práce, opravdu to stojí za to.

A ještě jedno upozornění. Preclíky jsou nejlepší hned po upečení, respektive ten den, kdy je pečete. Druhý den jsou, stejně jako většina bezlepkového pečiva, trochu gumový. Takže pokud jste na ně sami a nesníte 6 preclíků za hodinu, což se někdy může stát 😀 můžete si je buď dát po upečení do mrazáku nebo po umotání dát polovinu preclíků na lednicové kynutí (co je lednicové kynutí se dozvíš tady) a druhý den si upéct čerstvé. Nevýhoda je, že musíte dělat dvakrát sodovou lázeň. Ale čerstvé preclíky jsou čerstvé preclíky.

Preferment
60 g Schär Mix B
55 g vody
¼ lžička soli
špetka sušeného droždí

V míse promíchej mouku, sůl a sušené droždí. Přidej vodu a vše dobře zamíchej a vytvoř hladké těstíčko. Mísu zabal do igelitového pytle a nech na teplém místě zrát cca 12 hodin.

Těsto na 6 bezlepkových preclíků
150 g Schär Mix B
70 g Doves farm plain
170-180 g vody
3 g soli (½ lžičky)
1 g sušeného droždí (¼ lžičky)
15 g povoleného másla nebo sádla
preferment

1 lžíce oleje

Do mísy robotu dej mouky, sůl, sušené droždí a zamíchej. Přidej máslo, vodu a preferment a hákovým nástavcem vytvoř hladké těsto. To přendej do mísy a potři ho olejem. Mísu zabal do igelitového pytle a nech kynout. Po hodině těsto párkrát přelož na podložce a dej zpátky do mísy a nech kynout další dvě hodiny. Po dvou hodinách, až těsto zdvojnásobí svůj objem a vytvoří se malé bublinky, vyklop těsto z mísy na olejem pomazanou podložku a rozděl ho na 6 stejných kusů. Z každého kousku vytvoř pravidelný váleček a nech je zakryté igelitem nebo utěrkou 10 minut odpočívat. Potom z válečků válej dlouhé “provázky” tak, aby uprostřed byly silnější než na koncích. Konce zhruba ve třetině obtoč kolem sebe, přetoč směrem k silnějšímu prostředku a lehce je přitlač k těstu, aby se při máčení nerozpojily. Umotané preclíky polož na plech nebo podložku, kde budou ještě 30-45 minut kynout zakryté utěrkou nebo v igelitu.

Ke konci kynutí zapni troubu na 230 °C a připrav si hrnec s 1 litrem vody a přiveď ji k varu. Přidej do ní 2 lžíce jedlé sody a preclík po preclíku namáčej, respektive předvař v sodové vodě. Po cca minutě preclík vyndej a polož na plech vyložený pečícím papírem. Preclíky dost kloužou, tak je s nimi celkem obtížná manipulace. Já používám dortovou lopatku a kleště. Preclík si v hrnci podeberu lopatkou, kleštěmi trochu přidržím a vyndám na plech.

Preclíky nařízni ostrým nožem a posyp Maldonskou solí.
Pak plech vlož do trouby a peč 15 minut na 230°C. Po upečení je nech vychladnout na mřížce.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.