Pohankovo – skořicový dort

Pohankovo – skořicový dort

Dostalo se mi té cti, vytvořit recept na nový produkt od firmy Labeta. Jak už název napovídá, tím produktem je pohanková mouka. No a jelikož se poslední dobou točím převážně kolem dortů, řekla jsem si, že vám na jeden takový dort prozradím recept.

Základem tohohle dortu je perfektně vyšlehaný sníh. Jedině tak dosáhnete nadýchaného korpusu, který vám bude každý chválit. Vím, že naše babičky dělaly všechno ručně a nechat si vyšlehat sníh v robotu by pro ně bylo sprosté, ale…pokud to jednou zkusíte, už nikdy nebudete nic šlehat ručním mixérem, protože s ním nikdy nevyšleháte tak perfektní sníh.

A pokud kuchyňského robota nemáte, můžete si třeba nějakého přát od Ježíška 😉 a teď dort zkusit bez něj, ale pamatujte, že sníh chce čas, takže se neukvapujte, na začátku šlehejte pomaleji, než se vytvoří lehká bílá pěna, přidejte postupně cukr a poté šlehejte na plné otáčky hooodně dlouho. Sníh musí být úplně pevný, aby při zapracování sypkých složek nespadl. No a stejný postup platí i s kuchyňským robotem, jen tam musíte pouze otočit správně kolečkem. 😀

Suroviny na pohankový dort o průměru 20 cm

Těsto
4 vejce
80 g cukru krupice
125 g pohankové mouky Labeta
40 g vanilkového pudinku Labeta
1 ks skořicový cukr Labeta
1 lžička kypřícího prášku do pečiva Labeta
1 lžíce rostlinného oleje
3 lžíce teplé vody
špetka soli

Dortovou formu vylož pečícím papírem nebo vymaž olejem a vysyp moukou, troubu předehřej na 165 °C

Bílky vyšlehej se solí do bílé pěny, přidejte cukr a vyšlehejte lesklý tuhý sníh. (viz povídání výše)
Žloutky smíchej v misce s olejem a teplou vodou. V druhé míse smíchej zbylé sypké suroviny.
Do bílkového sněhu metličkou zašlehej žloutkovou směs a poté opatrně zapracuj sypké suroviny. Metličkou kopíruj pohyb balónové metly v robotu, chce to trochu cviku, ale není to těžké. Těsto přendej do dortové formy a peč na horkovzduch na 165 °C 25 minut. Upečený korpus nech vychladnout na mřížce.

Slaný karamel
50 g krupicového cukru + 1 lžíce vody
20 g másla
35 ml 33% smetany
¼ lžičky soli

Do hrnce dejte cukr a vodu, na plotně nechte cukr zkaramelizovat, prostě jen zapni plotýnku a nech cukr svému osudu, žádné hrabání a míchání, on sám zkaramelizuje. Takže až bude hezky bublat a hnědnout, dejte kastrůlek stranou a rozpusť v karamelu máslo. Hrnec dej zpět na plotnu a na nízkém stupni pomalu zamíchávej do směsi smetanu, (opravdu pomalu, jinak to bude prskat) nakonec přidej sůl, zamíchej a nech trochu vychladnout.

Krém
500 g tučného tvarohu
250 g cream cheese
½ 33% smetany
moučkový cukr podle chuti (cca 80 g)

V míse smíchej tvaroh s moučkovým cukrem. Zapracuj cream cheese a vyšlehanou smetanu. Hotový krém dej vychladit do lednice, aby ztuhnul.

Kompletace
Vychladlý korpus rozkroj podélně na dvě půlky. Na spodní část natři ½ krému, na který rozlož sekané vlašské ořechy a polij slaným karamelem. Přiklop druhou část korpusu a nanes na něj zbytek krému. Pokud si troufneš, můžeš s ním obmazat i boky dortu. Vršek ozdob slaným karamelem, ovocem a sekanými ořechy. Dort nech v lednici vychladit a krájej ho ideálně čistým teplým zoubkovaným nožem.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.