Masarykovo cukroví

Masarykovo cukroví

První republika byla v uplynulých dnech hodně skloňovaným slovem.
To, že výroční oslavy už skončily, neznamená, že si na to krásné prvorepublikové období nemůžeme zavzpomínat i o Vánocích. A tak jsem pro vás připravila dva recepty na vánoční cukroví, na které se možná už dávno zapomnělo a letos je ten ideální čas si ho zase připomenout.

První z receptů nese jméno našeho prvního prezidenta. U Masaryků nesměli tyhle sušenky na vánočním stole chybět. Křehké linecké těsto s oříšky je velmi jednoduché na přípravu a věřte, že zmizí mezi prvníma.

suroviny na 30 bezlepkových kousků​

150 g bezlepkové mouky (např. Labeta)
50 g moučkového cukru
100 g másla
1 žloutek
85 g lískových ořechů
½ lžíce kakaového prášku

Postup

Lískové ořechy je potřeba zbavit slupky. Můžeš koupit už oloupané nebo je opražit v troubě a slupku oloupat. Troubu předehřej na 150 °C, na plech vsyp lískové ořechy a dej do trouby asi na 5 minut. Oříšky hlídej, aby se nespálili. Vsyp je do čisté utěrky a tři o sebe, dokud slupky neopadají. Pak je dej do misky, zalij vodou a nech alespoň dvě hodiny, klidně i přes noc, nabobtnat.

V míse smíchej mouku, cukr a kakaový prášek. Přidej na kousky nakrájené máslo a pomocí nože nebo pastry bleneru vytvoř drobenku. Lískové ořechy slij a osuš. Přidej je spolu se žloutkem do mísy a rukama zpracuj hladké těsto. Vytvoř váleček o průměru asi 5 centimetrů, zabal ho do potravinářské fólie a dej do lednice přes noc odpočinout.

Druhý den si předehřej troubu na 160° a plech vylož pečícím papírem.
Z válečku krájej ostrým nožem plátky asi půl centimetru tlusté a polož je na plech. Cukroví peč asi deset minut. Po upečení je opravdu křehké, nech to tedy úplně vychladnout a pak lehce pocukruj moučkovým cukrem.

Další bezlepkové recepty

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.