Medové perníčky

Medové perníčky

První adventní neděle se nezadržitelně blíží a nastává čas pečení cukroví. Tradice, která nás provází již od 19. století.

Na začátku této tradice bylo cukroví vzácností. Lidé si museli vystačit se sušeným ovocem, ořechy a medovými perníčky. Dnes se předháníme, kdo upeče víc druhů cukroví, kdo má lépe nazdobené perníčky a kdo má nejjemnější vanilkové rohlíčky. Nesmíme ale zapomínat, že nejdůležitější je hlavně to, aby jsme si v tomto krásném předvánočním období užili rodinnou pohodu a nestresovali se kvůli cukroví.

A já si letos řekla, že se nebudu stresovat zdobením perníčků, které každý rok dopadalo katastrofálně. A protože Vánoce jsou přece jen slavnostnější období, a neozdobené perníčky vypadají tak trochu nehezky a chudě, vyřešila jsem tenhle problém embosovaným válečkem.

Medové perníčky peču vždy jako první, právě kolem první adventní neděle. Potřebují nejdelší čas na odležení a na změknutí.

Suroviny
400g směsi jedno druhových muk (např. Doves Farm)
50g pohankové mouky
50 g čirokové nebo rýžové mouky
150 g moučkového cukru (bezlepkového)
15 g kakaa holandského typu
½ lžičky bezlepkového prášku do pečiva
¼ lžičky xantanové gumy
2 lžičky perníkového koření
2 vejce
180 g medu
40 g změklého másla
10 ml rumu

Postup
Do mísy dej všechny sypké suroviny, koření a promíchej. Přidej vejce, med, rozpuštěné máslo, rum a promíchej špachtlí. Až se suroviny částečně propojí, zpracuj rukou hladké těsto. Z něho vytvoř zploštělou kouli, zabal do potravinářské fólie a dej přes noc odpočinou do lednice. Takto zabalené perníkové těsto vydrží v lednici až týden.

Těsto vyndej z lednice a nech ho povolit na pokojovou teplotu. Předehřej troubu na 180°C a plechy vylož pečícím papírem. Těsto rozválej na lehce pomoučněném vále na placku o síle 3-4 mm.
Pokud tě nebaví zdobit perníčky jako mě, a máš embosovaný váleček, použij ho na finální vtlačení vzoru.
Vykrajuj požadované tvary a opatrně je přenes na plech vyložený pečícím papírem.
Peč přibližně 8 minut nebo než kraje zezlátnou.

Perníčky po upečení potři rozšlehaným vejcem, budou pak krásně lesklé, přenes na mřížku a nech vychladnout.
Vzorované perníčky jsou krásné sami o sobě. Pokud ale nemáš embosovaný váleček, ozdob perníčky klasickou bílou polevou.
V míse smíchej 2 bílky, 1 lžíci vody a šťávu ze ¼ citronu. Postupně k tekuté směsi přimíchávej 250g prosátého bezlepkového moučkového cukru a míchej dohladka. Hotovou polevou naplň cukrářský sáček a ozdob perníčky podle své fantazie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.