Moje babička dělávala tu nejlepší vánočku, jakou jsem kdy jedla. Byla krásně žluťoučká a měla hutnou střídku. Ne jako ty kupované napěněné tukové vánočky. Každý je zvyklí na tu svoji, já mám ráda tu máslovou, hutnější, takže bezlepková, méně nadýchaná verze je pro mě ideální.
Vánočka – symbol nového života a plodnosti má svým tvarem připomínat malého Ježíška zabaleného v peřince. Já se na rovinu přiznám, že motání vánočky není moje silná disciplína. Obdivuji všechny, kteří ví, co s tou spoustou pramenů dělat. Zkoušela jsem to třikrát, strávila nad tím spousty času, ale nikdy se mi ji nepovedlo umotat tak, jak by měla být.
Takže jestli jste na tom s pletením vánočky stejně jako já, nevěšte hlavu, ona je totiž dobrá i špatně umotaná, a když jí posypete silnou vrstvou moučkového cukru, nikdo nic nepozná.
320 g Schär Mix B New
200 ml mléka
20 g čerstvého droždí
1 celé vejce + 1 žloutek
80 g cukru
špetka vanilky
špetka soli
70 g rozpuštěného másla
hrst rozinek
na dokončení
1 vejce
hrst plátkových mandlí
Postup
Do mísy dej mouku, uprostřed vytvoř důlek a nalij do něj asi polovinu vlažného mléka, do kterého nadrob droždí. Do tekutiny rozmíchej trochu mouky a popraš jí povrch. Mísu zakryj utěrkou a nech 15 minut na teplém místě, než vykyne kvas.
Poté přidej zbylé mléko, cukr, vanilku, vejce a žloutek. V kuchyňském robotu s nástavcem hák míchej na nízké otáčky, dokud nevznikne hladké těsto. Přidej rozinky a máslo a míchej, dokud se vše nepropracuje. Přikryj utěrkou a nech 1 hodinu kynout.
Troubu předehřej na 160° a plech vylož pečícím papírem.
Vykynuté těsto přendej na vál, nepodsypávej ho, není to potřeba, těsto je od másla hezky mastné a tvárné a dobře se s ním pracuje.
A teď přijde na řadu motání vánočky. Máš dvě možnosti, buď rozdělit těsto na 6 stejně velkých dílů. Z každého uválet váleček o průměru asi 2,5 – 3 cm, (neválej ho moc tenký, těsto se pak trhá) a ze všech šesti pramenů najednou umotat vánočku. Pro mě nadlidský úkol.
Nebo můžeš uválet 9 pramenů – ze 4 pramenů umotat základnu, z třech pramenů střed a ze dvou pramenů vršek a vše pak poskládat na sebe a vánočku tak sestavit. Každé patro důkladně potři rozšlehaným vejcem a utáhni tak, aby na sobě vrstvy dobře seděli. Můžeš je ještě vyztužit špejlemi, aby se v troubě nerozjela.
Tohle je tradiční způsob pletení, každý pramen a každé patro má nějakou symboliku, týkající se člověka a přírody.
Upletenou Vánočku přendej na plech, potři rozšlehaným vejcem, posyp plátky mandlí a dej do trouby. Peč na 160 °C asi 35 minut, dokud vánočka nezezlátne.