Vanilkové rohlíčky

Vanilkové rohlíčky

Co by to bylo za Vánoce bez vanilkových rohlíčků…

Je zajímavé, jak se během života člověku mění chutě. Když jsem byla malá, vanilkové rohlíčky bylo moje nejméně oblíbené vánoční cukroví. Začala jsem je zbožňovat až po pubertě a teď si nedokážu představit Vánoce bez nich.

​Nejsem zastánce upravování receptů, typu – nemáš limetu, dej tam citron. Ale v tomhle případě bych udělala výjimku. Pokud ochutnáte tohle cukroví, dokonce i napříč jen svojí rodinou a mezi známými, zjistíte, že každý rohlíček chutná jinak a samozřejmě dojdete k závěru, že ty od maminky, na které jste zvyklý, jsou ty nejlepší. Většinou za to můžou různé poměry a kombinace ořechů. Někdo používá kombinaci vlašáků, lískáčů a mandlí. Někdo vynechává lískové ořechy a někdo, třeba jako moje mamka, používá jen mleté mandle, které nejsou tak výrazné a vynikne tak chuť a vůně pravé vanilky. Já jsem použila kombinaci vlašských ořechů a mandlí. Je to pro mě malinká změna, ořechová chuť je intenzivnější, ale někomu to vůbec nepřijde. A proto si v receptu upravte ořechy podle toho, jak jste zvyklý, nebo zkuste zaexperimentovat a možná budete mile překvapeni.

Suroviny
350 g bezlepkové směsi jedno druhových muk (např. Doves Farm)
50 g čirokové nebo pohankové mouky
100 g krupicového cukru
100 g másla
100 g sádla
2 menší vejce
100 g ořechů – kombinace vlašských, lískových a mandlí podle chuti
špetka pravé vanilky
¼ lžičky xantanové gumy
moučkový a vanilkový cukr na obalení

Postup
Ořechy nasekej najemno a dej do mísy společně s moukami, cukrem, vanilkou a xantanovou gumou. Promíchej a přidej na kostky nakrájené máslo a sádlo. Pomocí pastry blenderu (kráječ na těsto) nebo kuchyňského nože zpracuj směs na drobenku. Přidej vejce a špachtlí nahrubo zpracuj. Z hmoty pak rukama vytvoř hladké těsto, které zabal do potravinářské fólie a dej minimálně na hodinu odpočinout do lednice.

Tip: Já si těsto vytvaruju do dlouhého válečku o průměru asi 5 cm a potom z něj ukrajuji plátky o tloušťce 5 mm. Tak docílím toho, že mám na každý rohlíček skoro stějné množství těsta.

Těsto vyndej z lednice a nech trochu povolit, plechy vylož pečícím papírem a předehřej si troubu na 160°C. V misce si smíchej moučkový cukr a vanilkový cukr.

Z těsta vytvaruj rohlíčky. Každý má jiný postup. Já si z množství těsta na jeden rohlíček vytvaruji kuličku, a potom vyválím oběma rukama váleček s tenčími konci a zatočím do tvaru rohlíčku.

Přenes na plech a peč 8-10 minut nebo než rohlíčky lehce zezlátnou.

Ještě horké je obaluj ve směsi moučkového a vanilkového cukru. Zacházej s cukrovím opatrně, horké rohlíčky jsou opravdu křehké.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.