Vánoční cheesecake

Vánoční cheesecake

Vánoce jsou za dveřmi, a pokud přemýšlíte, co podávat o svátcích k odpolední kávě, kromě vánočního cukroví, cheesecake je dobrá volba.
Je jednoduchý, je rychlý a je vynikající.

Tenhle cheesecake s nádechem vánoc vám doladí sváteční atmosféru k dokonalosti. Je plný vaječného koňaku, který v kombinaci se skořicí a vanilkou krásně provoní celý váš byt.

Nejlepší je samozřejmě použít sušenky domácí, ale koláč neztratí na chuti ani s těmi kupovanými. V dnešní době už není problém v obchodě sehnat kvalitní a dobré bezlepkové sušenky. Můžete sáhnout po jakýchkoliv, ale ty obyčejné máslové jsou nejvhodnější.

Do náplně jsem použila tučný tvaroh, není to tedy ten klasický americký cheesecake z cream cheese, ale díky tomu je tenhle cheesecake lehce nadýchaný a vláčný. Není tak tučný, takže si s klidem můžete dát další kousek.

A věřte, že neodoláte a dáte si ho.

Suroviny na dortovou formu ∅26 cm, 16 ks

Korpus
200 g bezlepkových máslových sušenek
50 g másla
½ lžičky skořice

Náplň
750 g tučného tvarohu ve vaničkách
250 g mascarpone
150 g cukru
250 ml vaječného koňaku
2 vejce
špetka vanilky
špetka muškátového oříšku

Postup

Formu vylož pečícím papírem.
Na dno trouby dej menší plech a předehřej na 150°C.

Máslo rozehřej a nech vychladnout. Sušenky nasyp do food processoru nebo mixeru, přidej skořici a rozmixuj na drobečky. Ty vsyp do misky, přidej vychladlé máslo a prsty promíchej. Směs nasyp do dortové formy, rozprostři tak, aby byla na dně všude stejně tlustá vrstva a lehce umačkej. Pak pomocí skleničky nebo hrnku s rovným dnem sušenky upěchuj a uhlaď do rovna.

Korpus vlož do rozehřáté trouby a peč 8 minut.

Mezitím si připrav náplň.
Do mísy dej tvarohy, mascarpone a cukr. Pomocí špachtle míchej, dokud se cukr částečně nerozpustí. Postupně do tvarohové směsi přidávej vaječný koňak a na konec koření. Poté přidej lehce prošlehaná vejce a důkladně, ale opatrně zamíchej tak, aby se do náplně dostalo co nejméně vzduchu.
Směs nalij na lehce vychladlý korpus. Rozprostři a párkrát formou poklepej o kuchyňskou linku. Tím se vytvoří na horním povrchu bublinky vzduchu. Opatrně zahýbej formou, aby bublinky praskly a zmizely.

Cheesecake vlož do trouby. Na malý plech na dně nalij horkou vodu a rychle troubu zavři.
Tím se vytvoří pára a cheesecake bude vláčný.
Peč na 150°C asi hodinu. Cheesecake bude uprostřed ještě trochu tekutý, to je v pořádku, střed ztuhne v lednici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.