Linecká kolečka

Linecká kolečka

Vždy, když přemýšlím nad dalším pečením a vybírám recept, který si přetvořím k obrazu svému, přemýšlím také nad tím, jaký význam má ten konkrétní recept. Záleží mi, aby to co dělám, mělo i další hodnotu než jen uspokojit chuťové buňky. Pokud se rozhoduji mezi několika recepty, vždy vyberu ten, který má nějaký příběh nebo nějakou historii. Mám ráda, když můžu říct pár slov k tomu, co nabízím.

A proto, když jsem se rozhodovala, jaký recept na linecké cukroví vyberu, měla jsem jasno po prvním přečtení. Tenhle recept od Florentýny mě zaujal hned dvakrát. Jednak zjištění, že historie lineckého těsta zasahuje až do 15. století, a další, že se do původního těsta přidávaly mleté ořechy.
Klasických receptů na linecké cukroví je všude plno. Tyhle linecká kolečka zjemněná mandlemi vám pravděpodobně nebudou připomínat dětství, pokud se vaše maminky nedrželi původní tradice, ale ochutnáte a nabídnete rodině a hostům cukroví s příběhem. A věřte, že se ke “klasickému“ lineckému těstu bez ořechů už nevrátíte.

Linecké slepujte klasickou rybízovou marmeládou. Její výrazná kyselejší chuť krásně koresponduje s křehkým sladkým těstem.

Linecké cukroví můžete začít péct zhruba tři týdny před Vánocemi. Neslepená kolečka uchovejte v krabici, v suchu a chladu a slepujte je týden před Vánocemi.

Suroviny
200g směsi jedno druhových muk (např. Doves Farm)
80g najemno namletých loupaných mandlí nebo mandlové mouky
40 g čirokové mouky
100 g cukru
170 g másla
2 žloutky
špetka pravé vanilky
¼ lžičky xantanové gumy
kůra z ½ citronu
rybízová marmeláda na slepování

Postup
Mandle nasekej najemno a dej do mísy společně s moukami, cukrem, vanilkou, xantanovou gumou a citronovou kůrou. Promíchej a přidej na kostky nakrájené máslo. Pomocí pastry blenderu (kráječ na těsto) zpracuj směs na drobenku. Přidej žloutky a špachtlí nahrubo zpracuj. Z hmoty pak rukama zpracuj hladké těsto, které zabal do potravinářské fólie a dej minimálně na hodinu odpočinout do lednice.

Těsto vyndej z lednice a nech trochu povolit, plechy vylož pečícím papírem a předehřej si troubu na 160°C.

Těsto vyválej na lehce pomoučněném vále na 4-5 mm tlustou placku. Vykrajuj kolečka, nebo jakékoliv jiné tvary, a přenes na plech. U poloviny koleček vykroj prostředek. Peč na jednom plechu plná kolečka a na druhém kolečka bez středu. Upečou se rovnoměrněji.

Peč 8-10 minut nebo než lehce zezlátnou okraje.

Upečená kolečka nech vychladnou na mřížce nebo na talíři a slepuj rybízovou marmeládou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.