Švestkový koláč

Švestkový koláč

Po x letech jsem si od rodičů ze zahrady odvezla plnou tašku švestek. Hodně dlouho na tomhle stromu nic nerostlo, a to co se urodilo, bylo červivé nebo to málo, co bylo použitelné, snědl Ricky, náš hlídač dozrávajících švestek…Letos, možná i díky teplému jaru a tomu, že máme kolem stromu plot (proti psovi a dětem), se zadařilo a já mám doma tři kila těhle krásných modrých kuliček.

A tak mi v troubě zazlátnul tradiční švestkový koláč oblečený do nového kabátu. Ano, můžete si udělat klasickou drobenku z mouky, cukru a másla. Ale proč? Mák je přirozeně bezlepkový, plný vitamínů a minerálů, a hlavně, kombinace švestek a máku je legendární. Navíc jsem přidala pohankové vločky a zázrak byl na stole.

Pokud chcete ještě více netradiční tradiční recept, použijete místo modrého mletého máku ten bílý, koláč bude vypadat fantasticky.

​Suroviny na malý plech 25×35 cm

Těsto
18 g droždí
40 g cukru
80 ml plnotučného mléka
150 g Doves farm plain
50 g pohankové mouky
25 g rýžové krupičky
25 g čirokové mouky
¼ lžičky xantanové gumy
40 g řepkového oleje
1 vejce
kůra z ½ citronu

žloutek na potření krajů
500 g švestek

Drobenka
80 g mletého máku
30 g pohankových vloček
50 g rýžové krupičky
80 g másla
80 g cukru
¼ lžičky skořice
špetka soli
špetka muškátového oříšku

Postup
Do mističky dej droždí a lžíci cukru. Mícháním vytvoř kašičku, přidej trochu mléka a nech na teplém místě vzejít kvásek. Trvá to asi 10 minut.
V míse smíchej všechny mouky, zbytek cukru, xantanovou gumu a kůru z citronu. Přidej vzešlý kvásek, zbytek mléka, olej a vejce. Zpracuj ručně nebo v robotu hladké, nelepivé těsto.
Nech ho chvíli odpočinout a mezitím si omyj a vypeckuj švestky.

Plech si vylož pečícím papírem a troubu rozehřej na 170°.
Připrav si drobenku. Do mísy dej všechny suroviny a konečkami prstů zpracuj na drobečky.
Těsto rozválej válečkem nebo rozprostři rukama do požadovaného tvaru. Prsty vytvoř vyšší okraj, aby náplň nevytekla. Posyp trochou drobenky a navrch vyskládej vypeckované švestky. Vše zasyp makovou drobenkou a dej do trouby, peč 15 – 20 minut.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.