Crêpes – francouzské palačinky

Crêpes – francouzské palačinky

Palačinky, v dětství jedno z mých nejoblíbenějších jídel. S marmeládou, s rozmačkanými jahodami nebo jen s cukrem a se skořicí. Ty od maminky byly nejlepší, do té doby, než jsem ochutnala Crêpes.

Erasmus má jednu velkou výhodu, mimo to, že poznáte lidi z celého světa, poznáte i jejich kuchyni. A když jeden z mých francouzských kamarádů dělal pancakes party, respektive Crêpes party, změnil se mi celý pohled na palačinky. Nic tak tenkého a dobrého jsem do té doby nejedla. Takže bylo jasné, že z párty budu odcházet s receptem v ruce. I když jsem trénovala a trénovala pořád dokola, nikdy jsem neudělala tak tenoučké Crêpes, jako měl Gaëtan. Francouzi to mají asi v ruce, stejně jako my knedlíky. A tak trénuji dál, teď už s bezlepkovým těstem a doufám, že se někdy naučím vykroužit na pánvi tenkou palačinku jako papír.

Řeknete si, palačinka jako palačinka, to není žádná věda. Ale mezi tou francouzskou a českou je velký rozdíl. V první řadě těsto. Francouzi do palačinek dávají více vajec a mléka. Těsto je pak tekutější a díky tomu můžete docílit již zmiňované “papírové” tloušťky. Navíc tam přidávají trochu rozpuštěného másla, takže už nemusíte dávat do pánve žádný tuk.

Rok po mém palačinkovém osvícení, jsem zavítala do Paříže. A tam jsem zjistila, že Francouzi mají další rozdíl v konzumaci palačinek. Nejoblíbenější příchutí/náplní je citronová šťáva, máslo a cukr. Můžete ji zkusit, v tomhle tropickém počasí to bude příjemné citrusové osvěžení.

Suroviny na 10 menších palačinek

Těsto
50 g Doves farm plain
50 g rýžové mouky
25 g pohankové mouky
2 vejce
250–280 ml plnotučného mléka
1 lžíce cukru
špetka soli
25 g rozpuštěného másla

Náplň
Crêpes můžeš naplnit čímkoliv, domácí marmeládou, čokoládou s kokosem a banánem nebo po Francouzku – citronová šťáva, cukr a máslo
Já většinou dělám náplň z tvarohu, dodám jídlu nějaké bílkoviny a zasytím se.

250 g tučného tvarohu
1 lžíce javorového sirupu
Čerstvé ovoce a skořice

Postup
Do mísy dej mouky, cukr a sůl. Promíchej, do středu nalij lehce rozšlehané vejce a metličkou pomalu zapracuj do mouky. Když směs zhoustne přilívej po částech mléko a pokaždé zapracuj, aby nevznikly hrudky. Každá mouka saje jinak, nemusíš použít všechno mléko. Těsto by mělo být dost tekuté, aby se dobře rozlilo po pánvi, ale ne vodnaté. V ideálním případě nech těsto chvíli odležet, a nakonec do něj zamíchej rozpuštěné a vychladlé máslo.

Rozehřej pánev na střední teplotu a naběračkou nalij doprostřed malé množství těsta. Krouživými pohyby, pánve ve vzduchu, ho rozprostři po celé ploše. Opékej cca 2 minuty, pak palačinku otoč a opékej ještě asi 1 minutu.

Tvaroh smíchej s javorovým sirupem, potři jím Crêpe, ozdob čerstvým ovocem, přelož na půl, pak na čtvrtinu a dej na talíř. Nakonec Crêpes ještě popraš skořicí a polij javorovým sirupem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.