Švestkové knedlíky

Švestkové knedlíky

A zase švestky.
Letos byla prý velká úroda.
Něco můžete zamrazit, něco zavařit.
Ale bez švestkových knedlíků být nemůžete.

Nejsem úplný milovník české kuchyně a sladkých jídel už vůbec ne. Dezert, ten si dám s chutí, ale sladké hlavní jídlo moc nevyhledávám. Ovocné knedlíky mám jen párkrát za rok, takže je to pro mě taková vzácnost a vždycky se na ně těším.

Nevím, jestli v kraji, kde jsem vyrůstala, bylo bramborové těsto oblíbené nebo ne, každopádně u nás v rodině se vždycky dělávalo jen kynuté. Ty bramborové jsem zkoušela letos poprvé. A musím říct že v kombinaci švestka – mák jsou neodolatelné. Bramborové těsto je jednoduché na přípravu, nemusíte čekat, než vám něco vykyne. Naopak musíte pracovat rychle, protože brambory mají tendenci pouštět vodu, takže žádné zbytečné otálení, tuhle dobrotu vykouzlíte za pár minut.

Suroviny na 10 knedlíků
500 g brambor
100 g rýžové krupičky
50 g pohankové mouky
1 vejce
špetka soli

10 ks švestek

Posypka (množství dle chuti)
mletý mák
cukr
skořice
rozpuštěné máslo

nebo
tvrdý tvaroh
cukr
rozpuštěné máslo

Postup

Brambory uvař do měkka, a ještě teplé je nastrouhej najemno.
V hrnci dej vařit lehce osolenou vodu na knedlíky a vypeckuj si švestky.
K nastrouhaným bramborám přidej mouky, sůl a vejce. Rychle zpracuj hladké těsto a rozděl si ho na 10 stejně velkých porcí. Pokud se těsto lepí, obal si před každým válením knedlíčku dlaně v troše rýžové krupičky. Z kousku těsta si vytvaruj placku, polož na ní švestku a postupně se ji snaž obalit rovnoměrně ze všech stran. Zabal knedlíček a dej stranou. Až budeš mít všechny hotové, dej je vařit do lehce osolené vody na 7-8 minut.
Mezitím si připrav posypky. Tvrdý tvaroh nastrouhej, rozpusť si máslo, a v míse smíchej mletý mák cukr a skořici.
Na talíř polož tolik knedlíků, kolik si myslíš, že sníš + 1 navíc. Jsou totiž tak dobré, že si stejně přidáš. Posyp je makovou směsí a polij máslem. Nebo si je dej s tvarohem, cukrem a máslíčkem, žádný ostych stejně jako legendární Toník z Chalupářů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.