Špachtlování

Špachtlování

Je to už čtyři měsíce, co jsem byla na kurzu Korejského zdobení od Sladkého mámení. Hned jak jsem si tenkrát sedla ke stolu do jednoho bistra na Karlově náměstí, věděla jsem, že tu nejsem naposledy. No a pár týdnů po tom jsem si rezervovala místo na dalším zajímavém kurzu, který vede Vanda Pálková – Špachtlování.

Celé léto jsem projížděla na internetu všechny možné fotky dortů zdobené touto technikou a nemohla jsem se dočkat, až vezmu do ruky špachtli a zkusím si “nakreslit” krémem nějakou květinu. No a pak jsem se dočkala.

Stejně jako na korejském zdobení, jsme si obmazaly polystyrenovou maketu krémem a daly zachladit do lednice. Můžete si přinést svůj upečený dort, ale na tenhle kurz si myslím, že je maketa lepší. Zdobí se totiž z větší části bok dortu, takže byste si museli upéct korpus vysoký ideálně 20 cm. Takže i když se lehká maketa obtírá obtížněji než korpus, doporučuji použít ji.

Zatímco nám dorty odpočívaly v lednici, trénovaly jsme špachtlování na papír na předkreslených obrázcích. No řeknu vám, není to sranda. Pokud máte nějakou představu o výsledku, musíte podle toho vychytat množství krému na špachtli, jak na ni přitlačíte, jakým směrem bude lístek nebo květ natočený, a tak dále. Tyhle všechny informace nám Vanda před každým trénováním vysvětlila a my jsme se ze všech sil snažily o co nejlepší výsledek.

Po lehkém obědě jsme se vrhly na zdobení dortu naostro. Znělo to jednoduše, to, co jsme se doteď naučily stačilo jen přenést na reálný dort. Jenomže to není tak lehké, dort si totiž nenatočíte jako papír, jak chcete, takže se u zdobení kroutíte a natáčíte tak, abyste správně špachtlí nanesly krém, tam kam zrovna chcete, a to, pokud nemáte v ruce ještě grif a dostatek citu, je dost složité. Naštěstí tahle technika zdobení není tak precizní, a tak přísná jako korejské květinové zdobení, tady se spoustu chybiček zamaskuje nebo je můžete nějak opravit. U korejského zdobení můžete při chybování vyhodit celý květ a začít na novo.

Největší výhoda špachtlování je ta, že si nezahříváte v ruce krém jako při modelování květin špičkami. A tak si můžete míchat a špachtlovat, jak dlouho chcete a nemusíte průběžně dochlazovat krémy. Taky můžete použít jakýkoliv krém, nepotřebujete totiž až tak pevný krém jako na květiny. Což je obrovská výhoda, ne všichni jsou milovníci máslových nebo bílkových krémů.

Špachtličky si můžete koupit přímo na kurzu u Vandy a zbytek dokoupit v modelářských potřebách. No a kurz si můžete objednat tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.