Korejské květinové zdobení

Korejské květinové zdobení

Tahle dnešní doba má jednu velkou výhodu, díky Instagramu a YouTube se dokáží šířit nejnovější trendy po celém světě raketovou rychlostí. A jestli sledujete trendy v cukrařině, tak víte, že vedle krásného zdobení živými květy je teď v kurzu i korejské zdobení – modelování květin z krému. Ty nejlepší cukrářky dokáží vytvořit krémový květ, který nerozeznáte od toho živého.
Člověk se musí pořád posouvat, klasickému zdobení dortů, které známe z doby porevoluční už dávno odzvonilo. Teď se na nás hrnou každou chvíli nové a nové techniky zdobení z celého světa. Od drip cake přes zrcadlové polevy, korejské zdobení, černé dorty zdobené zlatem až třeba po třetí druh čokolády – Ruby nebo špachtlování.

A právě díky Instagramu jsem se dostala na web Vandy Pálkové – Sladké mámení.

Zdobení živými květinami miluji, je to elegantní, krásné a dort posunete na úplně jiný level. Určitě se toho nevzdám ale jedna věc mi na tom vadí. Ty květiny zabijete. Koupíte nádhernou pivoňku, kterou zapíchnete do dortu a ona dělá krásu jen chvíli. Jen do doby, kdy se rozhodnete dort sníst a květinu vyhodíte. A to je strašná škoda. Jeden český známý kuchař řekl nedávej na talíř nic, co nemůžeš sníst. A proto se mi líbí korejské zdobení, když je člověk šikovný, vytvoří květinové dekorace, které jsou krásné a můžete je sníst. Ano, je pravda že zajít do květinářství, koupit kytku a pak ji naaranžovat na dort vám zabere asi hodinu. Vytvořit květinové zdobení z krému vám zabere půl dne a výsledek není vůbec jistý, pokud ještě nemáte vycvičenou ruku a nemrskáte jednu dokonalou květinu za druhou. Ale ten pocit, když naskládáte na dort nebo cupcake kvítka a vidíte výsledek vaší usilovné práce, za to stojí.

Ale teď zpět ke kurzu. Ten pražský se koná ve Farma gusta/Lelie’s cupcakes. Základní informace najdete tady. Když budete chtít, můžete si přinést svůj dort/korpus, který si na konci odnesete nazdobený a můžete se doma nejen pochlubit ale i pochutnat na svoji celodenní práci. Jinak budete potírat krémem polystyrenovou maketu, což není ideální, ale většině z nás se nechtělo péct. Můžu s klidem říct, že tohle byl nejlepší kurz, na kterém jsem zatím byla. Tím nechci předešlé kurzy nijak shazovat, ale tady byla opravdu příjemná atmosféra. Sešla se dobrá parta a Vanda je neskutečně energický a inspirativní člověk, takže osmi-hodinové učení uteklo jako voda. Nejprve jsme si natřeli dort/marketu krémem. Nemusíte mít strach, že byste něco nezvládly, na kurz chodí i úplní začátečníci, kteří třeba nikdy dorty nepotírali. A Já jsem zase nikdy nezkoušela modelovat květiny z krému. Hrot na modelování jsem měla v ruce poprvé v životě a stejně tak i nůžky na přenášení květů. Ale všechny jsme to zvládly a odnášely si nádherné dorty.
Natřený dort jsme daly chladit do lednice a vrhly se na první květinu. Tou byla Chryzantéma. Vanda nám ukázala, jak se modeluje a my jsme pak zkoušely a pilovaly techniku. Připravily jsme si dva typy krému. Bílkovo-máslový, kterým jsme i potíraly dort a pak ten korejský, určený na zdobení. Co mě překvapilo bylo to, že je opravdu jednoduchý na přípravu, a hlavně není přeslazený. Čekala jsem, že bude plný moučkového cukru, aby byl pevný a držel tvar. Ale naopak, dozvěděli jsme se, že moučkový cukr není vhodný a že toho krupicového si můžeme dát kolik chceme, prostě podle naší chuti.

U oběda jsme probraly cukrářské zkušenosti, potravinové alergie ale i životní příběhy a pak jsme se vrhly na růže. Všechny jsme se na začátku shodly, že vypadají o moc těžší než Chryzantémy. Ale chtělo to jen trochu cviku a dostat do ruky tu techniku. Prý se to dá naučit, kombinace správného tlaku na cukrářky sáček, úhel přiložené špičky a koordinace pohybů rukou. A samozřejmě spoustu hodin tréninku. Čas nás tlačil, a tak jsme dorty nazdobily jen dvěma druhy květin a doladily zelenými lístečky. Další druh už jsme se bohužel nestihly naučit, a tak mě čeká domácí úkol v podobě zkoušení modelování pomocí instruktážního videa. Vanda má totiž on-line cukrářský klub, kde najdete v tuto chvíli 31 instruktážních videí, podle kterých se můžete naučit asi 10 různých květin a spousty dalšího.

Tento kurz byl posledním kurzem před létem, další termíny budou na podzim. Přihlásit se můžete na www.korejskezdobeni.cz. A já se už teď těším, až se naučím další trend ve zdobení dortů, špachtlování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.