Pomerančové brownies

Pomerančové brownies

Podle legendy si majitelka jednoho významného Chicagského hotelu objednala u šéfkuchaře desert, který by byl vhodný pro dámy, které navštíví Chicagský světový veletrh. A tak vznikl typický americký desert plný čokolády, másla a cukru.
Nic pro dietáře, ale jednou za čas je potřeba si udělat radost tak hříšně dobrým dezertem s tenkou, křupavou vrstvou na povrchu a mazlavým čokoládovým středem. A jako bonus si můžete, přidáním dalších suroviny, pokaždé vytvořit jinou čokoládovou slast.
Já si teď, v období, kdy potřebujeme co nejvíce vitamínů, vybrala pomeranče. A vlastně jsem díky tomu zabila dvě mouchy jednou ranou. Spotřebovala jsem pomerančovou kůru, která by normálně skončila v koši, a vyrobila jsem zdravou cukrovinku, kterou můžete dát dětem místo bonbónů anebo svého blízkého obdarovat originálním jedlým dárkem.

Kandovanou pomerančovou kůru můžete připravit dvěma způsoby. Ten první je hodně zdlouhavý, spočívá v několika hodinovém namáčení kůry a výroba trvá několik dní. Já si vybrala ten druhý, rychlejší způsob. Zabere vám o hodně méně času a výsledek je téměř stejný. Jde o spařování pomerančové kůry tak, aby se zbavila své hořkosti, následné kandování v cukrovém rozvaru a obalení v cukru nebo v čokoládě. Doporučuji udělat rovnou dvojitou dávku, abyste kůru nesnědli dřív, než jí dáte do Brownies.

Suroviny na plech o rozměru 20 x 25 cm, 12 menších kousků

90 g másla
140 g cukru
230 g kvalitní 50-60 % čokolády
2 vejce
1 lžíce holandského kakaa
3 lžíce kukuřičného škrobu (cca 20 g)
¼ lžičky soli
špetka vanilky
špetka kardamomu
hrst mandlí
kandovaná pomerančová kůra

Kandovaná pomerančová kůra
středně velký pomeranč
80 g cukru
80 ml vody
cukr na obalení

Postup

Nejprve si připrav kandovanou pomerančovou kůru.
Tu můžeš udělat i den nebo dva dopředu.
Rozkroj, pokud možno chemicky neošetřený pomeranč na dvě půlky. Vydlabej dužinu a kůru nakrájej na proužky.

Do menšího hrnce dej vodu a přiveď téměř k varu. Poté do ní vlož na kousky nakrájenou kůru a nech jí spařit dvě minuty. Po dvou minutách kůru vyndej a nech 10 minut vychladnout. Tento postup opakuj třikrát.

Když je kůra zbavená hořkosti, zahřej v hrnci 80 ml vody a nech v ní rozpustit 80 g cukru. Vlož do tekutiny kůru a chvíli povař, než se odpaří voda a vytvoří se cukrový sirup. Potom kůru opatrně vyndej na ubrousek a nech trochu oschnout. Nakonec jednotlivé kousky obal v cukru.

Když máš hotovou kandovanou kůru, můžeš se pustit do Brownies.

Formu vylož pečícím papírem a vymaž máslem. Troubu předehřej na 170°.
Připrav si všechny suroviny. Čokoládu nasekej na kousky, v misce si smíchej kakao a kukuřičný škrob, část pomerančové kůry nakrájej na menší kousky (část si nech na ozdobu).

V míse, ve vodní lázni, rozpusť máslo. Přidej cukr a míchej, dokud se krystalky téměř nerozpustí. Pak vsyp čokoládu. Až se ze směsi stane hladká čokoládová směs, přidej vanilku, kardamom a sůl. Mísu dej stranou z vodní lázně a postupně zašlehej po jednom vejce. Potom do směsi prosej kakao se škrobem a vše promíchej. Nakonec vmíchej mandle a kandovanou pomerančovou kůru.
Směs nalij do formy a peč při 170° 25-30 minut. Správně by Brownies mělo být uprostřed trochu mazlavé, proto dej pozor, ať ho nepřepečeš.

Brownies nech před krájením aleposň hodinu vychladnout.
Tenhle dezert je opravdu sladký a hutný, takže stačí malý kousek. Můžeš ho podávat ozdobený zbylou kandovanou kůrou nebo třeba s vanilkovou zmrzlinou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.