Pohankové Galettes

Pohankové Galettes

Pravé francouzské Galettes jsem poprvé ochutnala v Paříží v jedné Crêperii, kam nás vzala kamarádka, která se narodila v původním hlavním městě Bretaně. Francouzské Galettes neboli Bretaňské Galettes pocházejí právě z této části Francie.

Originální recept obsahoval pouze pohankovou mouku, vodu a vejce. Dnes se často, někdy i polovina pohankové mouky nahrazuje klasickou pšeničnou. Možná pro lepší konzistenci těsta, možná kvůli ceně. Proto v restauracích dávejte pozor a radši se ptejte, než se zakousnete do rádoby bezlepkové palačinky.

My celiaci si můžeme vychutnat jen tu původní zato zdravější recepturu. Pohanka je nejlepším zdrojem rutinu (přírodní antioxidant), který působí společně s vitamínem C na obranyschopnost organismu. Má protizánětlivé a antikarcinogenní účinky, snižuje cholesterol v krvi a to nejdůležitější, zpomaluje stárnutí organismu.

Na Galettkách je nejlepší, že si je můžete naplnit, čím chcete. Na co máte zrovna chuť nebo co máte po ruce. V receptu máte pár mých oblíbených kombinací.

Suroviny na 6 galettes

120 g pohankové mouky
1 větší vejce
250 ml vlažné vody
1 lžíce másla
špetka soli
máslo na vymazání pánve

Náplň – množství dle chuti a počtu palačinek:
Klasická:
šunka, sýr – (gouda nebo Gruyère), vejce, červená cibule, sůl, pepř

Kozí sýr:
čerstvý baby špenát, čerstvý kozí sýr, vlašské ořechy, brusinky, balzamikový krém

S uzeným lososem:
uzený sýr, uzený losos, špenát (popř. plátky mandlí)


Postup
Mouku nasyp do mísy. Uprostřed vytvoř důlek a vyklepni do něj vejce, přidej část vody a sůl. Vše promíchej metličkou, měla by se vytvořit tužší konzistence těsta bez hrudek. Postupně přidávej další vodu a šlehej, dokud nebudeš mít tekutou směs jako na palačinky. Nakonec do směsi zamíchej rozpuštěné máslo. Nech těsto alespoň 2 hodiny odstát při pokojové teplotě.

Mezitím si připrav všechny suroviny na náplň. Sýr nastrouhej nahrubo, šunku nakrájej na proužky, cibuli nakrájej na čtvrt kolečka…

Rozehřej pánev na střední teplotu a potři celý povrch rozpuštěným máslem. Naběračkou nalij doprostřed dostatečné množství těsta a krouživým pohybem rozprostři těsto po celé pánvi. Když je galettka z jedné strany hotová, otoč ji, rozlož do středu plátky šunky, nastrouhaný sýr, kousky cibule a doprostřed vyklepni jedno vejce. Osol, opepři a až bude galettka opečená i z druhé strany přelož okraje tak, aby vytvořily čtvercový tvar. Pánev na pár minutek přikryj pokličkou. Průběžně kontroluj, až bude bílek hotový a žloutek stále tekutý, přendej galettku na talíř a servíruj.

Stejný postup aplikuj na jakoukoliv náplň, jen už pánev nepřikývej poklicí. (tu použij jen na klasickou verzi s vajíčkem)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.