Kváskový mazanec

Kváskový mazanec

Stejně jako beránek patří k velikonocům i mazanec.

Ten z droždí je klasika, určitě doma takový děláte. Kváskové pečivo je pro naše zažívání šetrnější a proto, cokoliv můžu, dělám z kvásku. Mazanec neboli Velikonoční bochník se obvykle peče na bílou sobotu. Pokud si ale chcete vychutnat čerstvý kváskový bezlepkový mazanec i na velikonoční pondělí, připravte si ho o den později.

Mazanec si můžete dát jen tak, suchý ke kávě nebo čaji. Výborný je také namazaný máslem nebo domácí marmeládou.

Množství v receptu je na jeden menší bochník, jelikož jsem bezlepková sama (pro jednoho úplně stačí). Pokud je vás bezlepkových v rodině víc, zdvoj-násobte množství.

na jeden menší mazanec

Kvas
1 lžička bezlepkového kvásku z lednice
75 g Schär mix B
75 g vody

Vše smíchej v míse plastovou špachtlí. Mísu vlož do igelitového pytle a nech zrát na teplém místě 12 hodin.

Těsto
cca 150g kvasu
120 ml mléka + ½ lžíce psyllia
55 g Schär mix B
90 g Doves farm
30 g pohankové mouky
80 g cukru
¼ lžičky xantanové gumy
¼ lžičky soli
špetka vanilky
kůra z ½ citronu
1 vejce
60 g rozpuštěného másla
hrst rozinek namočených přes noc v rumu nebo v mandlovici

1 lžíce oleje na vymazání mísy
žloutek (vejce) na pomazání
mandle na ozdobu

Postup
V mléku nech pár minut nabobtnat psyllium.
Odeber z vyzrálého kvasu 2 lžičky do skleničky a vlož do lednice na další pečení.

Do mísy s vyzrálým kvasem dej všechny suroviny. Vše promíchej, vrať mísu zpět do igelitového pytle a nech 1,5 hodiny kynout. Doba kynutí záleží na teplotě v místnosti. Čím je teplota vyšší, tím rychleji těsto kyne.

Po prvním kynutí těsto přendej na pomoučněný vál a pokus se ho pomocí špachtle párkrát přeložit a zapracovat mouku. Těsto je řídké a lepivé, tak to dá trochu práce. Mísu vytři olejem, vlož do ní mazanec, dej zpět do igelitového pytle a nech na teplém místě kynout 2 hodiny.

Deset minut před koncem druhého kynutí vlož do trouby plech, na kterém budeš mazanec péct a na dno trouby dej menší plech na zapaření. Troubu rozehřej na 250 °C.

Sázecí lopatu (nebo prkénko) s pečícím papírem polož na mísu a překlop mazanec z ošatky na lopatu. Ostrým nožem nařízni na vrchu mazance kříž a povrch potři rozšlehaným vejcem nebo žloutkem. Mezitím si ohřej cca 300 ml vody v konvici na zapaření trouby.

Až se trouba rozpálí na 250°C, vlož do ní mazanec a na spodní plech vylij horkou vodu. Pracuj rychle, aby neuniklo teplo a vzniklá pára.

Peč na 220°C prvních 10 minut. Potom troubu otevři, nech uniknout páru a teplo a vyndej spodní plech s vodou. Teplotu sniž na 170°C a peč dalších 35 minut.
Po upečení nech mazanec vychladnout na mřížce.

Pokud budeš mazanec péct z dvojité dávky, uprav si dobu pečení. Bochník bude vyšší, tak bude potřebovat cca o 10-15 minut delší pečení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.