Nutella cupcakes

Nutella cupcakes

Vzpomínám na pubertu, na dobu, kdy jsem jedla úplně všechno a neměla žádné výčitky. Jeden čas jsem si ujížděla na slaných preclíkách s Nutellou. Měla jsem jedny oblíbené z Lidlu a byla jsem schopná sníst půlku pytlíku před spaním. Hezky si je namočit do Nutelly a vychutnat si slanou a sladkou chuť zároveň. Udělat to teď, tak mám hned ráno o čtyři kila navíc. 😀 Ale tyhle vzpomínky mě inspirovali k tomuhle receptu.

Naštěstí se téhle nostalgie nemusím vzdávat, protože preclíky od Schär se dají chuťově srovnat s těmi lepkovými a tak, kdybych chtěla, si je můžu namáčet do Nutelly i jako bezlepkáč. Jenomže to už není takové umění jako nazdobit si kakaové cupcakes krémem, navrch dát preclík a pokapat slaným karamelem.

Na 12 cupcakes
110 g bezlepkové směsi jedno druhových mouk
40 g holandského kakaa
150 g cukru
¼ lžičky xantanové gumy
1 lžička prášku do pečiva
¼ lžičky jedlé sody
špetka soli
2 vejce
60 g oleje
125 ml mléka

Krém
150 g másla
250 g mascarpone
250 g Nutelly

Slaný karamel
50 g cukru + 10 ml vody
40 ml 33% smetany
20 g másla
¼ lžičky soli

Preclíky Schär na ozdobu

Postup
Suroviny na krém musím mít pokojovou teplotu, proto si je vyndej minimálně dvě až tři hodiny před přípravou.
Formu vylož papírovými košíčky a předehřej troubu na 165°C.

Do mísy dej všechny sypké suroviny a promíchej je dohromady. Doprostřed vyklepni vejce, nalij olej a metličkou lehce promíchej s prostřední částí sypké směsi. Přilívej postupně mléko a míchej od prostředka ke krajům, dokud nevznikne tekuté těsto. To nalij so košíčků do ⅔ výšky a dej do trouby.
Peč při 165 °C 18-20 minut a nech vychladnout.

Mezitím si připrav krém. Máslo šlehej minimálně 5 minut. Pak přidej mascarpone a nutellu a lehce zašlehej do másla. Nutella je dost sladká, takže nemusíš přidávat další cukr. Krém přendej do cukrářského sáčku s trezírovací špičkou a dej ho na pár minut vychladit do lednice.

Připrav si slaný karamel. Cukr nasyp do hrnce a zalij vodou. Dej na plotnu a počkej až cukr zkaramelizuje. Nesmí ho míchat, jen hlídej ať se nespálí. Když má cukrový rozvar krásně hnědou barvu, zamíchej do něj máslo a hrnec sundej z plotny. Až se máslo rozpustí, dej hrnec zpátky na plotýnku, stáhni teplotu a malinkým pramínkem přilévej smetanu a míchej. Pozor karamel je hodně horký a může vystříknout, pokud smetanu vyliješ moc rychle. Přidej sůl, zamíchej a nech 10-15 minut vychladnout.

Mezitím nazdob cupcakes krémem, doprostřed polož preclík a pocákej slaným karamelem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.