Chřestové risotto

Chřestové risotto

Italské risotto je krémové, žádný český suchar.

Krémovitost způsobuje jak finální přidání vychlazeného másla, tak správný postup a použití druhu rýže určené na risotto. Nejpoužívanější a tím pádem i nejdostupnější je Arborio. Má pevné kulaté zrno a obsahuje hodně škrobu. Základem tohoto pokrmu je připravit si všechny suroviny před tím, než začnete vařit. Jakmile vsypete rýži do pánve, musíte ji neustále míchat a postupně přidávat bílé víno a vývar. Tím se z rýže uvolní škrob, zrno obalí a pokrm bude krásně krémový.

Není to nic složitého ani časově náročného. Když si osvojíte základní postup, můžete pak experimentovat s různými surovinami a pokaždé vykouzlit jiný pokrm.

Tahle italská dobrota je přirozeně bezlepková, mimo to, že si ji můžete jednoduše připravit doma, tak vás vždycky zachrání, když si v restauraci nemůžete vybrat z jídelního lístku.

Suroviny na dvě porce

2 lžíce olivového oleje
1 šalotka
220 g rýže arrborio
250 ml suchého bílého vána
500 – 750 ml vývaru z chřestu
12 stonků zeleného chřestu
100 g čerstvého kozího sýru
2 lžíce másla
velká hrst nastrouhaného parmezánu nebo Gran Moravia
sůl, čerstvě mletý pepř
​​
Postup

Připrav si všechny suroviny.
Šalotku nakrájej nadrobno, nastrouhej parmezán, do sklenice si nalij víno a v pravidelných intervalech popíjej.

Chřest omyj, ukroj asi 0,5 cm okoralé spodní části a tu vyhoď. Odkroj hlavičky a zbytek nakrájej na 1cm dlouhé špalíčky. Do hrnce si dej 750 ml vody, vlož do ní kousky chřestu a přiveď k varu. Po pěti minutách vyndej chřest, dej stranou a stáhni na minimum. Vývar z chřestu udržuj teplý. Do rýže nesmíš nalít studený vývar, jinak se uvolňováni škrobu zastaví a risotto nebude tak krémové. Na malé pánvi rozehřej lžíci másla, přidej hlavičky chřestu a restuj 3-4 minuty.

Ve velké pánvi orestuj na olivovém oleji šalotku, přidej rýži a minutku míchej, aby se zrnka obalila olejem. Do pánve vlij víno a nech odpařit alkohol. Teď přichází ta důležitá část – postupné přilévání chřestového vývaru a míchání. Do pánve nalij naběračku vývaru a míchej, dokud se tekutina nevsákne. Pak nalij další vývar a míchej. Další a míchej. Další a míchej… dokud rýže nebude al dente, tedy na skus. Celý proces trvá asi 30 minut. 5 minut před koncem do pánve vlož špalíčky chřestu. Až bude rýže hotová, dej pánev stranou a zamíchej do ní parmezán a na kousky nakrájené vychladlé máslo. Nakonec vmíchej větší část kozího sýra, osol a opepři dle chuti.

Risotto je nejlepší čerstvé, takže hned servíruj. Nandej porci na talíř, poklaď orestovanými špičkami chřestu a posyp zbytkem kozího sýra, nalij si další skleničku vína a užívej Itálii na talíři.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.