Makovec

Makovec

V některých zemích je pěstování máku zakázáno, kvůli opiu. My ale víme, co je dobré a proto jsme největším producentem máku na světě. I když v posledních letech naše pole spíše řepkovatí, jsou pořád v Čechách a na Moravě místa, která se na začátku léta promění v krásný červeno-růžový koberec a postupně se vytváří buclaté chrastící makovice. A my si pak můžeme vychutnat úžasné makové buchty, koláče nebo třeba tenhle makovec.

Mák obsahuje asi 12x více vápníku než kravské mléko. Je plný vitamínu E, skvělého antioxidantu, který chrání buňky proti předčasnému stárnutí. Obsahuje koktejl vitamínů a minerálů, díky kterému budou naše vlasy, nehty a pleť jen zářit. A v kombinaci se švestkami, které bojují s anemií a zlepšují paměť, je to ideální a zdravý dezert na jakékoliv odpoledne.

Tenhle makovec je klasika vylepšená mandlovo-kávovými povidly. Hustopečská mandlárna je spojena s hustopečskými mandloňovými sady, které jsou středo evropskou raritou. Je jedna z nejlepších a pokud chcete docílit unikátní chuti povidel, doporučuji nezaměňovat s jiným alkoholem.

Suroviny na malý plech nebo dortovou formu Ø 20 cm

Těsto
30 g rozpuštěného másla
1 vejce
80 g cukru
100 g 100% mletého máku
50 g mandlové mouky (popř. jemně mletých mandlí)
25 g rýžové mouky
25 g tapiokové mouky
3 lžičky bezlepkového prášku do pečiva
150 ml mléka

Mandlovo-kávové povidla
100 g sušených švestek (nesířených, neslazených)
30 ml Hustopečské kávové mandle
cca 100 ml vody

Na polevu
2 lžíce bezlepkového moučkového cukru
1 lžíce citronové šťávy

Postup
Sušené švestky dej do uzavíratelné misky, přidej mandlovici a dolij vodou tak, aby byly švestky celé ponořené. Misku zavři a nech louhovat minimálně 8 hodin. Švestky nasáknou tekutinu a změknou.

Troubu předehřej na 170°C a formu vylož pečícím papírem a vymaž máslem.

Dej rozpustit máslo. V jedné míse smíchej mouky, škrob, mák a prášek do pečiva. V druhé míse vyšlehej vejce s cukrem do světlé pěny. Zašlehej máslo a postupně na třetiny přidávej mléko a sypkou směs. Těsto by mělo být řidší. Nalij ho do formy a peč cca 25 minut. Zkontroluj špejlí, jestli je makovec upečený.

Než korpus vychladne, připrav si povidla a polevu.
Nasáklé švestky i se zbylou tekutinou přendej do mixéru a mixuj dokud nevzniknou povidla. Pokud ti nevadí malé kousky švestek, nemusíš mixovat úplně dohladka.
Před mixováním můžeš švestky chvíli povařit, aby se vypařil alkohol a povidla mohli i děti a řidiči.
V misce smíchej prosátý moučkový cukr a citronovou šťávu.

Na horní povrch vychladlého korpusu natři tenkou vrstvu povidel a na povidla nanes citronovou polevu. Buď pomocí cukrářského sáčku nebo ledabyle lžičkou.
Makovec můžeš servírovat se zakysanou smetanou nebo šlehačkou a čerstvým ovocem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.