Kurz pečení bez lepku

Kurz pečení bez lepku

Jak jste si už určitě všimli, měla jsem to štěstí a byla jsem oslovena zástupci italské firmy Schär s nabídkou spolupráce. Štěstí píši proto, protože bezlepkové mouky od této značky používám téměř od začátku mého bezlepkového pečení a pracuje se mi s nimi nejlépe. Proto jsem bez váhání na nabídku kývla.
V rámci představení nového výrobku, respektive vylepšení již prodávané směsi Schär mix B, společnost uspořádala speciální setkání spojené s kurzem pečení.

Pokud jste četli mé minulé články, víte, že miluji jakékoliv kurzy, které se týkají dobrého jídla a pití. Takže mě opravdu potěšilo, že jsem mohla být součástí tohoto večera, kde nám Kateřina Blažková z Brněnského pekařství Spolu bez lepku ukázala, že kynuté těsto z nové Schär mix B New je vlastně hračka.

Pro ušetření času jsme měli již kynuté těsto na slané pečivo hotové, připravené na lince čekalo na zpracování. Kateřina nám na ukázku předvedla, jak se zadělává na chleba a během zpracovávání těsta nás zasvěcovala do tajů pekařiny. Dozvěděli jsme se mimo jiné, že bezlepkovou směs musíte vždy sypat do mísy, kde už máte odvážené potřebné množství vody, tím zabráníte hrudkování mouky. Že při překládání a stáčení bochníku nesmíte těsto moc podsypávat moukou, jinak bude výsledné pečivo tvrdé. Nebo že těsto není dobré válet válečkem, ale jen lehce roztahovat prsty. Olej do těsta přidávejte až jako poslední složku, když už máte všechny suroviny umíchané a jen lehce zapracujte…no kurz byl prostě plný spousty zajímavých informací o pečení.

Kdysi jsem chtěla sepsat článek o tom, jaké mouky používám a proč. Nějak jsem se k tomu nedostala, a tak mám alespoň teď příležitost napsat pár slov o Schär Mix B v novém složení. Oproti původní receptuře ta nová obsahuje méně soli (-20 %), cukru (-65 %), tuků
(-18 %) i nasycených mastných kyselin (-33 %). Naopak neobsahuje mouku z vlčího bobu, zato je v ní čočková a celozrnná rýžová mouka, což zvyšuje podíl obsažených minerálních látek. Použít ji s klidem můžete na jakékoliv kynuté těsto, slané i sladké.

A něco sladkého na zub jsme si na kurzu také připravili. Jako druhý recept jsme dělali sladký kynutý závin. Každý jsme si připravili těsto, rozváleli a naplnili náplní podle chuti. Já jsem si vybrala makovou, mojí nejoblíbenější. Jelikož nás už tlačil čas, nestihli jsme ochutnávky, a tak jsem si závin zabalila do pytlíčku a ochutnala až doma. A musím vám říct, něco tak dobrého jsem hodně dlouho nejedla. Neholduji kynutým těstům, ale tenhle makový závin si teda co nejdříve upeču znova. A protože si nechci tuhle rozkoš užívat sama, podělím se s vámi o recept.

A teď ta nejlepší zpráva na konec. Schär organizuje tyto bezlepkové kurzy po celé České republice, a to úplně zdarma. Každý, kdo si chce vyzkoušet nebo se zdokonalit v bezlepkovém pečení se může přihlásit na facebookových nebo webových stránkách firmy Schär.

Kurzů je celkem 7 a první začíná v Praze 27.9. Na každý kurz bude vybráno jen 20 účastníků, a tak pokud jste neměli to štěstí a nezbylo na vás místo, v tomhle článku najdete pár poznatků, které jsme si odnesla z kurzu já a doufám, že vám alespoň trochu pomůžou při vašem domácím pečení.

Pokud máte chléb z droždí už v malíčku, můžete zkusit další pečící level, a to kváskové pečivo. Recept na můj nejoblíbenější kmínový chléb najdete tady.