Bezlepkov

Bezlepkov

Někdo bere celiakii jako prokletí, někdo jako výzvu.

Bezlepkov vznikl krátce po tom, co mi byla diagnostikována celiakie.

Už několik let před tím jsem žila dobrým jídlem a pitím. V průběhu let se moje zaměření na jídlo měnilo. Od ohřívání zmrzlých krabiček dovezených od maminky na vejšce, přes zdravý životní styl, počítání každé kalorie a sestavování vyváženého jídelníčku až k filozofii, kterou razí jeden z našich nejznámějších propagátorů gastronomie a můj velký oblíbenec Roman Vaněk.

“Není nezdravé jídlo, je jen nezdravé množství.”

A tak se snažím do mého pupíku nedávat žádné šmakulády a užívat si kvalitního jídla jak jen to je možné. Proto v mých receptech používám kvalitní suroviny, žádné náhražky. Pokud v receptech uvádím bezlepkovou mouku, myslím tím směs s jednodruhových muk. Jestli si mouky doma nemícháte sami, ale kupujete již hotové směsi, dávejte si pozor co kupujete. Vždy si přečtěte složení, a pokud bude výrobek obsahovat spoustu škrobů, raději ho nekupujte. Za prvé, škroby nejsou pro naše tělo úplně prospěšné, a za druhé, výtvory podle mých receptů by se vám nemusely povést.

Bohužel mě moje tělo zradilo a začalo odmítat dobroty s lepkem. Naštěstí vaření a pečení bylo už tak moc mým silným koníčkem, že absence lepku mi tuhle radost nedokázala vzít. A já jsem si naopak vytvořila svoje království bez lepku, ve kterém teď vládnu a snažím se neodepírat si svoje radosti jen kvůli tomu, že obsahují lepek.

Celiaků přibývá každým dnem více a více. A já doufám, a věřím, že tahle stránka pomůže překonat prvotní bezmocné pocity začínajícího bezlepkáře, který postupně zjišťuje, že lepek je dnes všude kam se podíváte. A podaří se mi vymýtit mýtus, že celiak se v životě už pořádně nenají.