Apple pie

Apple pie

Jablka.
Tohle šťavnaté, sladko-kyselé ovoce provází naše lidstvo již od samého prvopočátku. Eva s Adamem byli vyhnáni z Ráje kvůli utrženému jablku ze stromu poznání. Jablko sváru, podle Řecké mytologie, zapříčinilo Trojskou válku. Královské jablko, jako jeden z korunovačních klenotů symbolizující moc, drželi v ruce v dávných dobách králové při významných událostech. Dokonce i Steve Jobs věděl, že nakousnuté jablko bude mít ohromný úspěch. Je to náhoda nebo má tohle ovoce opravdu pro naše lidstvo takový význam?

Na tuhle otázku vám asi neodpovím, ale vím, že pro náš organismus je konzumace jablek velmi prospěšná. Jablka obsahují spousty látek, které zvyšují imunitu a odolnost vůči stresu. Mají v sobě spoustu vitamínu C a řadu antioxidantů, které snižují riziko rakoviny. Konzumace jablek snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Díky vysokému obsahu vlákniny čistí střeva a také posilují dásně.

Jablíčko je samozřejmě nejzdravější zakousnout jen tak. Ale naservírovat návštěvě čerstvá jablka a chroupat je ke kafíčku, to asi nikdo nechce. Takže neváhejte a zkuste tenhle tradiční koláč z máslového křehkého těsta plný zdravých a voňavých jablek.

Suroviny na formu s vlnitým okrajem průměr 28cm

Těsto
250 g bezlepkové směsi jedno druhových muk (např. Doves farm)
80 g rýžové mouky
70 g kukuřičné mouky
90 g cukru
¼ lžičky xantanové gumy
špetka soli
200 g másla nakrájeného na kousky
2 vejce
mléko podle potřeby

Náplň:
1,3 kg jablek
50 g cukru
1 lžíce kukuřičného škrobu
1 lžička skořice
5 ks čerstvě nadrcených hřebíčků
špetka muškátového oříšku
1 lžíce mandlovice nebo jiného likéru
1 lžíce citronové šťávy

Postup
V míse smíchej mouky, xantanovou gumu, cukr, sůl a přidej na kousky nakrájené vychlazené máslo. Zpracuj těsto pomocí pastry blenderu nebo kuchyňského nože na drobenku. Přidej vejce, promíchej a poté přidávej po lžičkách mléko, dokud se ti suroviny nespojí. Těsto rozděl na dvě části, tak aby jedna část byla o něco větší (na spodní korpus je potřeba víc těsta než na horní překrytí).
Obě části zabal zvlášť do potravinářské fólie a dej chladit do lednice, minimálně na 1 hodinu, ale klidně i přes noc do druhého dne.
Mezitím si připrav náplň. Nejlepší je kombinovat více odrůd jablek – sladší a kyselejší. Jablka oloupej, vykroj jadřince a nakrájej na plátky asi 3 mm silné. Vlož do mísy, přidej ostatní suroviny na náplň a promíchej.

Koláčovou formu vymaž máslem. Troubu předehřej na 180°C.

Větší část těsta na korpus vyválej do kruhu o průměru 30 cm. Přenes do formy a uprav. Pracuj rychle, pokud máslo v těstě povolí, s těstem se špatně pracuje. Pokud ti těsto nepůjde vyválet, vlož ho do formy a vymačkej rukou.

Do formy navrstvi jablečnou náplň a okraje těsta potři mlékem
Druhou část těsta vyválej na průměr 28 cm a překryj jím jablka. Po obvodě formy obě těsta spoj, koláč potři mlékem a udělej do těsta pár zářezů, aby mohla unikat pára.
Pokud ti z okrajků zbyde nějaké těsto, vytvoř z něj třeba lístečky nebo kuličky a ozdob horní povrch koláče. Místo, kam chceš položit lístečky, potři mlékem a lístečky trochu přimáčkni.

Peč při 180°C 45-50 minut.

Apple Pie nedávej do lednice, pokud nemusíš. Křehké těsto tam ztuhne, je tvrdé a špatně se krájí. Nech koláč při pokojové teplotě, je tak dobrý, že se stejně hned sní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.